|
#27858A54I
Bassett 58A54I 15X8 Inertia 5x5 4" Backspace IMCA Black Wheel
- Has the biggest bead bump allowed by IMCA
- The spun-form rim shell have lowest runout possible
- Features a patented five-spoke center design for low moment of inertia
$104.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 8" Width, 4" Wheel Backspace
- Has the biggest bead bump allowed by IMCA
- The spun-form rim shell have lowest runout possible
- Features a patented five-spoke center design for low moment of inertia
- It weighs just 19 lbs., making it the lightest weight wheel allowed by IMCA
- They come pre-drilled with the 5x5 in. bolt pattern and have a 4" backspace
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58A54I Details
Bassett 58A54I Details
- Patented five-spoke center design for low moment of inertia
- Biggest bead bump allowed by IMCA
- Spun-form rim shell for lowest runout possible
- Weighs just 19 lbs., making it the lightest weight wheel allowed by IMCA
IMCA Approved.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Bassett 58A54I Specifications
Bassett 58A54I Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58A54I |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -13 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
3
1 Review
Ratings & Reviews
3
1 Review
3
1 reviews
5
0
4
0
3
1
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Wheels
3.0
7 years ago
BC Racing
Pahrump, NV
Verified
These wheels have always works well for our application.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
