|
#27858A525IC
Bassett 58A525IC 15X8 Inertia 5x5 2.5 In BS IMCA Chrome Wheel
BeadlockNo-Beadlock (Black 1")No-Beadlock (Black 2")No-Beadlock (Black 3")No-Beadlock (Black 4")No-Beadlock (Chrome 1")No-Beadlock (Chrome 2")No-Beadlock (Chrome 3")No-Beadlock (Chrome 4")No-Beadlock (Silver)
$161.99
/each
Factory Shipped
$169.00
Save $7.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58A525IC Details
Bassett 58A525IC Details
- Patented five-spoke center design for low moment of inertia
- Biggest bead bump allowed by IMCA
- Spun-form rim shell for lowest runout possible
- Weighs just 19 lbs., making it the lightest weight wheel allowed by IMCA
IMCA Approved.
Bassett 58A525IC Specifications
Bassett 58A525IC Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58A525IC |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 2.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 2.500" - 2.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Beadlock | No |
