|
#27850SR5-LW
Bassett 50SR5-LW 15X10 Ultra Light Wide-5 5" Backspace Wheel
- Wheel has a 15" diameter and is 10" wide
- Engineered to have a lower moment of inertia, which boosts horsepower and improves handling
- Steel wheel weighs only 15.75" lbs.
$148.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 10" Width, 5" Wheel Backspace
- Wheel has a 15" diameter and is 10" wide
- Engineered to have a lower moment of inertia, which boosts horsepower and improves handling
- Steel wheel weighs only 15.75" lbs.
- Features the wide 5 bolt pattern
- Comes in a black powder coated finish with a 5" backspace
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 50SR5-LW Details
Bassett 50SR5-LW Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 50SR5-LW Specifications
Bassett 50SR5-LW Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 50SR5-LW |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -13 mm |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | Wide 5 |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers highly appreciate the product for its confirmed qualities such as high-quality material and practicality. The product stands out particularly for its superior strength and lightweight properties, contributing to great usability. Users laud the aesthetic appeal, crediting the excellent paint job. It is particularly notable how customers prefer it over other products, recognizing its superior performance, mainly in the racing domain. The Bassett wheels prove to be a popular choice for customers seeking weight-saving, strong, and visually appealing wheels.
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers highly appreciate the product for its confirmed qualities such as high-quality material and practicality. The product stands out particularly for its superior strength and lightweight properties, contributing to great usability. Users laud the aesthetic appeal, crediting the excellent paint job. It is particularly notable how customers prefer it over other products, recognizing its superior performance, mainly in the racing domain. The Bassett wheels prove to be a popular choice for customers seeking weight-saving, strong, and visually appealing wheels.
4.8
4 reviews
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Would buy again
5.0
3 months ago
Race
NC
Verified
Great product
Would Recommend
I would order again
4.0
4 years ago
Hide side Husler
Dublin Va
Verified
Love Bassett wheels
Would Recommend
great wheels excellent paint
5.0
9 years ago
fast eddie
roseburg oregon
Verified
Best steel racing wheels. Great price. Great weight savings. Strong wneels. Look great
Great wheel fast shipping
5.0
9 years ago
Hooper
Albion pa.
Verified
Great ,light weight wheel
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
