|
#9300102S
Big Block Chevy Tight-Fit Block Hugger Headers, Stainless
- Designed for rodders and racers, these big-block Chevy tight-fit headers are ideal for applications with limited space, offering great flow in a compact package
- The headers are specifically crafted to fit round-port cylinder heads and have a compact design that accommodates a wide variety of applications
$382.99
/set
In Stock
Garage Sale alternatives: from $325.99
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Block Hugger Header Tube Type, Natural
- Designed for rodders and racers, these big-block Chevy tight-fit headers are ideal for applications with limited space, offering great flow in a compact package
- The headers are specifically crafted to fit round-port cylinder heads and have a compact design that accommodates a wide variety of applications
- Constructed from durable 16-gauge tubing, these shorty headers are made to simplify challenging installations
- Featuring a 1-3/4” primary tube diameter and a 2-1/2” collector diameter, they come complete with reducers, gaskets, and bolts for convenience
Key Specs
| MFG. Part # | 9300102S |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9300102S Details
Speedway Motors 9300102S Details
Rodders and racers are known for wedging big engines into small spaces, so these big-block Chevy tight-fit headers are designed for applications where space is limited. They offer great flow in a compact package and will fit where many other headers won’t. These shorty headers are made to make difficult installations easy.
- Fits round-port cylinder heads
- Compact design fits a wide variety of applications
- Made from 16-gauge tubing
- Includes reducers, gaskets, and bolts
- 1-3/4” primary tube diameter
- 2-1/2” collector diameter
- Can be used with most oil filter systems and transmission/starter combinations
- Will not fit '55-'57 Chevy cars, Camaros, or other modern vehicles which have a crossmember below the engine's center two exhaust ports
- Fits standard deck big blocks only
NOTE: Stainless header tubing when exposed to exhaust temperature will cause the finish to change color which will vary with the exhaust temperature. Please note that the finish of the header when the engine is started, will change to a light champagne color to a darker gold finish and in some instance may even turn dark blue or purple. This can be polished back out when utilizing Simi-chrome polish, but please note that when the headers reach running temperature again, they will immediately change color.
Charts
Header Dimesnions (GIF)
Specs
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Speedway Motors 9300102S Specifications
Speedway Motors 9300102S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9300102S |
| Brand | Speedway Motors |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 2-1/2 Inch |
| Finish | Polished |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| Collector Attachment Type | 3-bolt flange |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Pair |
| Notes | Includes gaskets, bolts, and reducers. |
| Flange Thickness | .38" |
| Port Height | 1.88" |
| Port Width | 1.88" |
| Drivers Side Dimension A | 5" |
| Drivers Side Dimension B | 13.5" |
| Drivers Side Dimension C | 19" |
| Passenger Side Dimension A | 5.08" |
| Passenger Side Dimension B | 12.88" |
| Passenger Side Dimension C | 19" |
| Header Dimension A | 4.50" |
| Header Dimension B | 12.25" |
| Header Dimension C | 10.00" |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the superior quality and practicality of the product, specifically installing headers on their 454 bbc engine and 1972 Chev C10 Stepside. They laud the great material quality compared to competitors, noting the undeniably excellent performance. Users' comments underline the preference for our product, affirming they'd shop again.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the superior quality and practicality of the product, specifically installing headers on their 454 bbc engine and 1972 Chev C10 Stepside. They laud the great material quality compared to competitors, noting the undeniably excellent performance. Users' comments underline the preference for our product, affirming they'd shop again.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would definitely shop here again
5.0
a year ago
Andy
Halifax, Nova Scotia, Canada
Headers are being installed on my 454 bbc engine and put into my 1972 Chev C10 Stepside. Quality seems great!
Would Recommend
big block headers
5.0
8 years ago
tomasb
Kalama, wash
Verified
nice
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

