|
#41869713
Hedman Hedders 69713 67-87 C10 LS Swap Hedders Headers, Black
- Headers For Installing An LS Engine Into 1967-87 Chevy/GMc 1/2-3/4 Ton Truck/Suv (2WD Only)
- 1-3/4 In. Diameter, Mid-Length Tube
- 3 In. Ball & Socket Collector- Black-Maxx Satin Black Ceramic Coated, Mild Steel Construction
$834.99
/set
Factory Shipped
Garage Sale alternatives: from $372
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Product Summary
Mid-Length Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Headers For Installing An LS Engine Into 1967-87 Chevy/GMc 1/2-3/4 Ton Truck/Suv (2WD Only)
- 1-3/4 In. Diameter, Mid-Length Tube
- 3 In. Ball & Socket Collector- Black-Maxx Satin Black Ceramic Coated, Mild Steel Construction
Key Specs
| MFG. Part # | 69713 |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHedman Hedders 69713 Details
Hedman Hedders 69713 Details
Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and they've been manufacturing long and mid-length tube headers for Chevy & GMC Trucks for decades, so designing a good fitting, great performing set of headers for the popular LS engine swap was a breeze.
Each set uses smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. The stout 3/8" header flanges ensure a great seal that will resist warping, and Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows your 1/2 or 3/4 ton Chevy/GMC's exhaust system to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors. Hedman is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty. The tough Black Maxx matte black ceramic coating on these headers is good up to 1400 degrees. It helps keep underhood temperatures down, and prevent rusting of the headers. The coating is warrantied for 5 full years.
Features
- Headers For Installing An LS Engine Into 1967-87 Chevy/GMc 1/2-3/4 Ton Truck/Suv (2WD Only)
- 1-3/4 In. Diameter, Mid-Length Tube
- 3 In. Ball & Socket Collector- Black-Maxx Satin Black Ceramic Coated, Mild Steel Construction
Application
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 294 4.8 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C10 CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967 Chevrolet C10 Panel CID 294 4.8 Liter
- 1967 Chevrolet C10 Panel CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967 Chevrolet C10 Panel CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 294 4.8 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C10 Pickup CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 294 4.8 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C10 Suburban CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 294 4.8 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C20 CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967 Chevrolet C20 Panel CID 294 4.8 Liter
- 1967 Chevrolet C20 Panel CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967 Chevrolet C20 Panel CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 294 4.8 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C20 Pickup CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 294 4.8 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967-1986 Chevrolet C20 Suburban CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 294 4.8 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1975-1986 Chevrolet C30 CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 294 4.8 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1967-1974 Chevrolet C30 Pickup CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1987 Chevrolet R10 CID 294 4.8 Liter
- 1987 Chevrolet R10 CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1987 Chevrolet R10 CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1987-1988 Chevrolet R10 Suburban CID 294 4.8 Liter
- 1987-1988 Chevrolet R10 Suburban CID 325 CC 5328 5.3 Liter
- 1987-1988 Chevrolet R10 Suburban CID 364 CC 5967 6.0 Liter
- 1989-1991 Chevrolet R1500 Suburban CID 294 4.8 Liter ...See Application Guide for Additional Fitments
Specs
Manufacturer Specs:
| TUBE DIAMETER | 1-3/4 in. |
| TUBE STYLE | Mid-Length |
| AIR CONDITIONING | Yes |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - COLUMN | No |
| AUTOMATIC TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| MANUAL TRANSMISSION - COLUMN | No |
| MANUAL TRANSMISSION - FLOOR | Yes |
| POWER STEERING | Yes |
| COLLECTOR ATTACHMENT | 3 in. |
| COLLECTOR DIAMETER | 3 in. |
| COLLECTOR SIZE | 3 in. |
| COLLECTOR STYLE | BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| REDUCER OUTLET SIZE | 2-1/2 in. |
| EXHAUST SYSTEM DIA | 2-1/2 in. |
| CONTENTS | headers, header gaskets, Reducers (exhaust adapters), header and collector bolts |
| ENGINE | Chevy LS Series |
| FINISH | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| FINISH TYPE | BLACK MAXX- Black Ceramic-Metallic Coating |
| FLANGE STYLE | Standard |
| FLANGE THICKNESS | 0.375 in. |
| HEADER STYLE | Mid-Length Tube |
| NOTES | LS SWAP MID LENGTH 67-87 C10 TRUCK HEDDERS |
| MATERIAL | Mild Steel |
| TRANSMISSION NOTES | 4L80 requires modification/trimming to bellhousing ears |
| TUBE DESIGN | Standard |
| TUBE LENGTH | Mid-Length Tubes |
| TUBE MATERIAL THICKNESS | 16g |
| TUBE SIZE | 1-3/4 in. |
| WITH AIR SYSTEM | No |
| WITH EGR | No |
| EO | No |
| WELD-UP | No |
| TUNED | No |
| BOLTS/STUDS INCLUDED | Yes |
| CATALYTIC CONVERTERS INCLUDED | No |
| CROSSOVER PIPE INCLUDED | No |
| GASKET OR SEAL INCLUDED | Yes |
| HEADER FASTENERS INCLUDED | Yes |
| INSTALLATION HARDWARE INCLUDED | Yes |
| MOTOR MOUNTS INCLUDED | No |
| MOUNTING HARDWARE INCLUDED | Yes |
| REDUCERS INCLUDED | Yes |
| Y-PIPE INCLUDED | No |
| QUANTITY | Sold as a pair. |
| PRIMARY TUBE GAUGE | 16g |
| PRIMARY TUBE DIAMETER IN | 1.75 in. |
| PACKAGE CONTENTS | Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| HEADER MATERIAL | Mild Steel |
| HEADER FINISH | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| CYLINDER HEAD PORT SHAPE | Round |
| CYLINDER HEAD | Stock Profile Heads |
| HEADER CONSTRUCTION | MILD STEEL- Standard-Duty |
| REPLACEMENT GASKET | 41827970 |
| REPLACEMENT HEAD FLANGE GASKET | 41827970 |
| INSTALLATION NOTES | Engine swap, all parts must be factory stock. (25) |
| HEADER PORT SHAPE | Round Port |
| PORT SHAPE | Round |
| COLLECTOR BOLTS INCLUDED | Yes |
| POWER STEERING NOTES | Engine swap headers for installing an LS engine into 1967-87 Chevy/GMC C10 / C15 pick-up trucks |
| AIR CONDITIONING NOTES | Engine Swap Headers |
| CHASSIS COMPATIBILITY | Manual Transmission |
| MATERIALS | Factory Chassis; Porterbuilt Front Dropmember, Roadster Shop Chassis |
| VEHICLE FAMILY | HEADERS |
| ENGINE MOUNT KIT LS 4L60E70E IN 68-72 GM A-BOD | C10/C15 Trucks and SUVs; 1967-72 |
| HEAD STYLE | Automatic Transmission |
| O2 SENSORS INCLUDED | Factory Profile |
| PORT STYLE | No |
| VEHICLE FAMILY1 | Factory Heads |
| FOR USE ON | C10/C15 Trucks and SUVs; 1973-87 |
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Hedman Hedders 69713 Specifications
Hedman Hedders 69713 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 69713 |
| Brand | Hedman Hedders |
| Header Tube Type | Mid-Length |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Primary Tube Diameter | 1-3/4" |
| Material Type | Mild Steel |
| Color | Black |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 3 Inch |
| Finish | Satin |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Set |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | 0.375" |
| Tuned | No |
| Crossover Pipe Included | No |
| Primary Tube Gauge | 16-gauge |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2004 Buick Rainier
GM LM4
2006-2007 Cadillac CTS
GM LS2
2002-2011 Cadillac Escalade
GM LM7
GM LQ9
2003-2006 Cadillac Escalade ESV
GM LM7
GM LQ9
2002-2006 Cadillac Escalade EXT
GM LM7
GM LQ9
2007-2011 Chevy Avalanche
GM L76
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2012-2013 Chevy Avalanche
GM LY5
2002-2006 Chevy Avalanche 1500
GM LM7
2000-2002 Chevy C1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2005-2007 Chevy Corvette
GM LS2
2006-2009 Chevy Impala
GM LS4
2006-2007 Chevy Monte Carlo
GM LS4
1999 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2000-2011 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2012-2014 Chevy Silverado 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
2007 Chevy Silverado 1500 Classic
GM LQ4
2001-2003 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ4
2007 Chevy Silverado 1500 HD
GM LQ9
2007 Chevy Silverado 1500 HD Classic
GM LQ4
2019 Chevy Silverado 1500 LD
GM L98
2000-2004 Chevy Silverado 2500
GM LM7
GM LQ4
2005 Chevy Silverado 2500
GM L98
GM LQ9
2006-2014 Chevy Silverado 2500
GM L98
2001-2011 Chevy Silverado 2500 HD
GM LQ4
2012-2014 Chevy Silverado 2500 HD
GM L98
2007 Chevy Silverado 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 Chevy Silverado 3500
GM LQ4
2007-2013 Chevy Silverado 3500
GM L98
2015-2018 Chevy Silverado 3500
GM L98
2007 Chevy Silverado 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 Chevy Silverado 3500 HD
GM LQ4
2012 Chevy Silverado 3500 HD
GM L98
2013 Chevy Silverado 3500 HD
GM LZ1
2003-2004 Chevy SSR
GM LM4
2005-2006 Chevy SSR
GM L77
2014 Chevy Suburban
GM LMG
GM LY5
2000-2001 Chevy Suburban 1500
GM LM7
2002-2006 Chevy Suburban 1500
GM L59
GM LM7
2007-2009 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
GM LY5
2010-2011 Chevy Suburban 1500
GM LC9
GM LMG
2012-2014 Chevy Suburban 1500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Suburban 2500
GM LQ4
2007-2011 Chevy Suburban 2500
GM L96
2012-2013 Chevy Suburban 2500
GM LMG
GM LY5
2000-2006 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM L59
GM LM7
2007 Chevy Tahoe
4.8 Chevy LS V8
GM LMG
GM LY5
2008-2011 Chevy Tahoe
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2012-2014 Chevy Tahoe
GM LMG
GM LY5
2002-2005 Chevy Trailblazer
GM LH6
2006-2009 Chevy Trailblazer
GM LS2
2002-2009 GMC Envoy
GM LM4
2002-2006 GMC Envoy XL
GM LM4
2004-2005 GMC Envoy XUV
GM LM4
2001-2005 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LM7
GM LQ4
2007-2014 GMC Savana 1500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2001-2005 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 2500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
2002-2005 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM LM7
GM LQ4
2006-2013 GMC Savana 3500
4.8 Chevy LS V8
GM L33
GM LQ4
1999-2011 GMC Sierra 1500
GM L20
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2007 GMC Sierra 1500 Classic
GM L33
GM L59
GM LM7
2001-2003 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2005-2006 GMC Sierra 1500 HD
GM LQ4
2007 GMC Sierra 1500 HD Classic
GM LQ4
1999-2001 GMC Sierra 2500
GM LM7
GM LQ4
2002-2004 GMC Sierra 2500
GM LQ4
2001-2011 GMC Sierra 2500 HD
GM LQ4
2015-2019 GMC Sierra 2500 HD
GM L96
2007 GMC Sierra 2500 HD Classic
GM LQ4
2001-2006 GMC Sierra 3500
GM LQ4
2007 GMC Sierra 3500
GM L96
2007 GMC Sierra 3500 Classic
GM LQ4
2007-2011 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2015-2019 GMC Sierra 3500 HD
GM L96
2001 GMC Sierra C3
GM LQ4
2000-2007 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
2008-2011 GMC Yukon
4.8 Chevy LS V8
GM L20
GM LM7
GM LY2
GM LZ1
2012-2013 GMC Yukon
GM LC9
GM LMG
GM LZ1
2000 GMC Yukon XL 1500
GM LM7
2001-2011 GMC Yukon XL 1500
GM L59
GM LM7
GM LQ4
2012-2014 GMC Yukon XL 1500
GM L96
2000-2011 GMC Yukon XL 2500
GM LQ4
2012-2013 GMC Yukon XL 2500
GM L96
2003-2007 Hummer H2
GM LQ4
2008-2009 Hummer H3
GM LH8
2010 Hummer H3
GM LH9
2009 Hummer H3T
GM LH8
2010 Hummer H3T
GM LH9
2005-2006 Pontiac GTO
GM LS2
