|
#278531W
Bassett Wissota Certified D-Hole 15 Inch Wheel, 15x8, 5 on 5, Black
- Wheels measure 15" in diameter and 8" wide
- Durable steel construction
- Black powder coated finish provides an added a layer of protection
Starting from
$99.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Wheels measure 15" in diameter and 8" wide
- Durable steel construction
- Black powder coated finish provides an added a layer of protection
- Wheels only weigh 19 lbs. each and are WISSOTA certified
- Available in 5x5" bolt pattern
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | Select Wheel Type and Backspace |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
These are the 15 inch wheels of choice for the Wissota racers. Lightweight but strong. 15" x 8" with a 5-on-5" bolt pattern and 2", 3" or 4" offsets.
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article. Racing Wheel Principles.
Item Details
5-On-5" - 15"x8"IMCA Approved.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Wheel Type and Backspace to see |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | Select Wheel Type and Backspace to see |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | Select Wheel Type and Backspace to see |
| Wheel Backspace Range | Select Wheel Type and Backspace to see |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Wheel Center Finish | Powder Coated |
| Wheel Rim Finish | Powder Coated |
| Weight | 19 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | WISSOTA Certified |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
5
7 Reviews
Customers appreciate the product's durability, with many using it for a significant period of time, showcasing its quality. They found it practical for varied uses, including on a dirt car. The wheels' back spacing is particularly beneficial. Some found aesthetic appeal in its design while also noting its cost-effectiveness compared to similar products. A minor downside is the lack of color options, requiring customization. Each feature contributes to the product's overall reliability and efficiency, making it a favored choice among consumers.
Ratings & Reviews
5
7 Reviews
Customers appreciate the product's durability, with many using it for a significant period of time, showcasing its quality. They found it practical for varied uses, including on a dirt car. The wheels' back spacing is particularly beneficial. Some found aesthetic appeal in its design while also noting its cost-effectiveness compared to similar products. A minor downside is the lack of color options, requiring customization. Each feature contributes to the product's overall reliability and efficiency, making it a favored choice among consumers.
5
7 reviews
5
7
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Good wheels
5.0
a year ago
Snake
Medford WI
Verified
Great wheels been using them for years
Would Recommend
Good wheel
5.0
3 years ago
Thrashinator
Brooklyn, WI
Verified
Good wheel with the back spacing I need. Unfortunately, I had to buy black and paint it silver. That's the only drawback.
Would Recommend
Wissota D hole
5.0
6 years ago
oxracing
adrian nd
Verified
No issues
Would Recommend
Yes
5.0
7 years ago
Bill
Bessemer Michigan
Verified
Run these rims for 19 years
Would Recommend
Yes I will
5.0
8 years ago
Ray
Wyoming
Verified
On a dirt car
Would Recommend
I would buy this again.
5.0
8 years ago
Hogwild
Cottonwood, MN
Verified
The wheels hold up well!
Would Recommend
nice wheels
5.0
9 years ago
Jimmy
highland, il
Verified
nice wheels. I think the inertia wheels look a bit neater but I try to save a few bucks when I can
Would Recommend
Showing 7 of 7 reviews
