|
#278213
Bassett DOT Approved 15 Inch Racing Wheels - 15x7, 5 on 4-3/4
SilverStarting from
$90.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | Select Color and Backspace |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
3.625" Backspace wheels are clearance priced.
If you're an IMCA hobby stock or street stock racer, Bassett's DOT-approved, 5 on 4-3/4 bolt pattern, 15 inch racing wheels are for you. They feature the same quality construction and high strength of our Sprint Cup/Nationwide/Camping World Truck Series certified wheel. Bassett DOT 15 inch wheels are also the lightest on the market.
Since the wheels conform to the DOT specifications, they are legal for the street! When outfitting your car or truck with custom wheels, don't settle for lower quality knock-offs. Bassett Racing Wheels are race track tough.
Available in a 5 on 4-3/4" bolt circle pattern with a 3" and 3-5/8" backspace. Black finish.
Learn more about determining the proper wheel offset, torque sequence, and bolt pattern for your application by reading our tech article. Racing Wheel Principles.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Specs
Hub bore diameter is 3 3/8
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Color and Backspace to see |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | Select Color and Backspace to see |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | Select Color and Backspace to see |
| Wheel Backspace Range | Select Color and Backspace to see |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Position | Front and Rear |
| Wheel Center Finish | Painted |
| Wheel Rim Finish | Painted |
| Weight | 20 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | DOT |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
4.2
5 Reviews
Customers highly regard the product for its top-tier quality and affordability, making it a favorite among users for local track usage and street stock classes. The wheels stand out for their excellent value, which prompted repeat purchases. One minor issue raised was the valve stem placement being behind the mounting surface and spokes. However, overall, customers consider it as the best in the market, validating its superior features and performance against competitors.
Ratings & Reviews
4.2
5 Reviews
Customers highly regard the product for its top-tier quality and affordability, making it a favorite among users for local track usage and street stock classes. The wheels stand out for their excellent value, which prompted repeat purchases. One minor issue raised was the valve stem placement being behind the mounting surface and spokes. However, overall, customers consider it as the best in the market, validating its superior features and performance against competitors.
4.2
5 reviews
5
3
4
1
3
0
2
1
1
0
Filter by Ratings
Great Wheels at a GREAT price!
5.0
2 years ago
Racer0921
Canterbury, CT
Great wheels I run them on my car at all of our local tracks.
Would Recommend
I will be buying more of these
5.0
6 years ago
Chappy
Buffalo ny
Verified
Great for the price
Would Recommend
a real good wheel
2.0
7 years ago
yank
carmel maine
Verified
good for our street stock class
Would Recommend
I would definately purchase again
4.0
7 years ago
Jr
Seattle
Verified
The only issue I have with the wheels is valve stem placement. It's behind the mounting surface and spokes
BASSET DOT WHEELS THE BEST YOU CAN BUY
5.0
8 years ago
joe
cincinnatus NY
Verified
First class parts
Would Recommend
Showing 5 of 5 reviews
