|
#27857RH3S
Bassett 57RH3S 15X7 DOT D-Hole 4x100 mm 3 In Bckspc Silver Wheel
- Made from durable steel with a silver powder coated finish for added protection
- Overall diameter measures 15" and is 7" wide
- Wheels feature the same quality construction and high strength of our Cup/Busch/Truck certified wheel
$94.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 7" Width, 3" Wheel Backspace
- Made from durable steel with a silver powder coated finish for added protection
- Overall diameter measures 15" and is 7" wide
- Wheels feature the same quality construction and high strength of our Cup/Busch/Truck certified wheel
- Engineered to be one of the lightest wheels on the market
- Backspace measures 3" and has a -25mm offset
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x100 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 57RH3S7 Details
Bassett 57RH3S7 Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 57RH3S7 Specifications
Bassett 57RH3S7 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 57RH3S7 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x100 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -25 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | 4 x 100mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Wheel Center Finish | Powder Coated |
| Wheel Rim Finish | Powder Coated |
| Weight | 21.75 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | DOT |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
