|
#27857RH1
Bassett 57RH1 15X7 D-Hole 4x100 mm 1 In BS, Black
2 Inch / Black2 Inch / Silver3 Inch / Black3 Inch / Black / Beadlock3 Inch / Chrome3 Inch / Silver3.5 Inch / Black3.5 Inch / Black / Beadlock4 Inch / Black4 Inch / Black / Beadlock4 Inch / Chrome4 Inch / Silver
$92.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x100 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 57RH17 Details
Bassett 57RH17 Details
The classic Bassett Racing Wheel D-Hole center design is combined with our 15"" diameter lightweight spun form rim shells. Bassett produces the strongest, lightest and truest steel wheel shells on the market using its three in-house CNC metal spinning lathes.
- Lightweight and low runout (under .030"") thanks to spun-form wheel shells produced in-house
- Reinforced torque ring and forged coining on center increases durability
- The 5/8"" valve stem hole is located behind the center to avoid clipping
- Larger D-holes are designed to facilitate handling and lower pit stop times
- 15 x 7
- 4 on 100mm
- Black in color
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 57RH17 Specifications
Bassett 57RH17 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 57RH17 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x100 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -76 mm |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | 4 x 100mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |