|
#27854SC55B
Bassett 54SC55B 15X14 D-Hole Lite 5on4.75 5.5 In BS Black Beaded Wheel
2 Inch / Black / Beadlock3 Inch / Black3 Inch / Black / Beaded3 Inch / Black / Beadlock4 Inch / Black / Beaded4 Inch / Black / Beadlock4.5 Inch / Black5 Inch / Black / Beadlock5.5 Inch / Black6 Inch / Black6.5 Inch / Black7 Inch / Black
$167.99
/each
Factory Shipped
$175.00
Save $7.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 14" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 5.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 54SC55B Details
Bassett 54SC55B Details
The classic Bassett Racing Wheel D-Hole center design is combined with the 15" diameter lightweight spun form rim shells and available in a variety of widths from 7" to 14" wide. Bassett produces the strongest, lightest and truest steel wheel shells on the market using its three in-house CNC metal spinning lathes. Lightweight and low runout (under .030") thanks to spun-form wheel shells produced in-houseReinforced torque ring and forged coining on center increases durabilityThe 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clippingLarger D-holes are designed to facilitate handling and lower pit stop times NOTE: For easier tire mounting, these wheels do not have a tire safety bead. For dirt applications, make sure you select a wheel with a safety bead at the time of order.
Bassett 54SC55B Specifications
Bassett 54SC55B Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 54SC55B |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 14" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 5.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 5.500" - 5.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Beadlock | No |
