|
#27852SR4CL
Bassett 52SR4CL 15X12 Wide-5 4 Inch BS Chrome Beadlock Wheel
1.5 Inch / Chrome2 Inch / Chrome3 Inch / Chrome3 Inch / Chrome / Beaded3 Inch / Chrome / Beadlock4 Inch / Chrome4 Inch / Chrome / Beaded4.5 Inch / Chrome4.5 Inch / Chrome / Beadlock5 Inch / Chrome5 Inch / Chrome / Beaded5 Inch / Chrome / Beadlock5.5 Inch / Chrome5.5 Inch / Chrome / Beadlock6 Inch / Chrome / Beadlock6.5 Inch / Chrome / Beadlock7 Inch / Chrome / Beaded
$309.99
/each
Factory Shipped
$323.00
Save $13.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 52SR4CL Details
Bassett 52SR4CL Details
The Bassett ring style wide-five wheel is great for dirt track race cars that require a beadlock on the right rear tire. The beadlock utilizes 100% spun-form shells and rings. Spun-form shells and rings are stronger, lighter and have less runout than roll-formed beadlock wheels.Another important feature is a true measured width. Many beadlocks on the market are actually wider than reported, creating a stagger problem on the right rear corner of a dirt race car. The beadlock also uses 18 high grade bolts, which prevent premature wear and air leaks. Available in widths from 8" - 15" wide.
Bassett 52SR4CL Specifications
Bassett 52SR4CL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52SR4CL |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | Wide 5 |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | Yes |
