|
#27852SR45C
Bassett 52SR45C 15x12 Wide-5 4.5 Inch Backspace Chrome Wheel
1.5 Inch / Chrome2 Inch / Chrome3 Inch / Chrome3 Inch / Chrome / Beaded3 Inch / Chrome / Beadlock4 Inch / Chrome4 Inch / Chrome / Beaded4 Inch / Chrome / Beadlock4.5 Inch / Chrome / Beadlock5 Inch / Chrome5 Inch / Chrome / Beaded5 Inch / Chrome / Beadlock5.5 Inch / Chrome5.5 Inch / Chrome / Beadlock6 Inch / Chrome / Beadlock6.5 Inch / Chrome / Beadlock7 Inch / Chrome / Beaded
$228.99
/each
Factory Shipped
$239.00
Save $10.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 4.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 52SR45C Details
Bassett 52SR45C Details
Rotating, unsprung weight is the most critical weight in a late model stock race car. Lighter wheels offer an immediate bolt-on performance advantage by lowering the moment of inertia, which boosts horsepower and improves handling. This is why Bassett created the lightest 15x12 wide-five wheel on the market!What's the secret to Bassett's Wide-Five wheel superiority? We use a unique wave pattern welding technique and special HSLA steel for a flatter, stronger ring center. Plus, we use our patented Cornering Fatigue Testing Apparatus. It allows us to test new designs and know they'll work BEFORE the wheel hits the track. It's the reason why a Bassett Wide-Five wheel will last 3 times longer than any other wide-five wheel on the market - even those weighing five lbs. more!NOTE: For easier tire mounting, these wheels do not have a tire safety bead. For dirt applications, make sure you select a wheel with a safety bead at the time of order.
Bassett 52SR45C Specifications
Bassett 52SR45C Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52SR45C |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 4.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | Wide 5 |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Beadlock | No |
