|
#27852SR3C
Bassett 52SR3C 15X12 Wide-5 3 Inch Backspace Chrome Wheel
1.5 Inch / Chrome2 Inch / Chrome3 Inch / Chrome / Beaded3 Inch / Chrome / Beadlock4 Inch / Chrome4 Inch / Chrome / Beaded4 Inch / Chrome / Beadlock4.5 Inch / Chrome4.5 Inch / Chrome / Beadlock5 Inch / Chrome5 Inch / Chrome / Beaded5 Inch / Chrome / Beadlock5.5 Inch / Chrome5.5 Inch / Chrome / Beadlock6 Inch / Chrome / Beadlock6.5 Inch / Chrome / Beadlock7 Inch / Chrome / Beaded
$228.99
/each
Factory Shipped
$239.00
Save $10.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 52SR3C1 Details
Bassett 52SR3C1 Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 52SR3C1 Specifications
Bassett 52SR3C1 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52SR3C1 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Wide 5 |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | Wide 5 |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -89 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Diameter | 15" |
| Bolt Pattern | Wide 5 |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
