-7%
-7%
|
#8351602084
Wilwood 160-2084 Sprint/Mod Drilled Steel Rotor, 11 x .310 - 3 on 5.00
- Features an all steel construction with a black E-coat finish
- Rotor diameter measures a total of 10.19" and is .31" thick
- Drilled design ensures adequate heat dissipation
$125.68
/each
In Stock
$135.74
Save $10.06
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, Round Rotor Shape, Solid Rotor Type
- Features an all steel construction with a black E-coat finish
- Rotor diameter measures a total of 10.19" and is .31" thick
- Drilled design ensures adequate heat dissipation
- Engineered to provide a durable lightweight option in applications where sustained temperatures remain in the low to moderate range
- Has a 3 x 5.00" bolt pattern and the lug I.D. measures 4.10"
Key Specs
| Rotor Diameter | 10.95 Inch |
| Rotor Style | Drilled |
| Rotor Material Type | Steel |
| Rotor Thickness | 0.31" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 3 x 5.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 160-2084 Details
Wilwood 160-2084 Details
Wilwoods Drilled Steel brake rotors provide a durable lightweight option in applications where sustained temperatures remain in the low to moderate range, and high heat spikes are only observed on an intermittent basis. Steel rotors are typically found in lighter weight open wheel cars such as sprints and modifieds. A special alloy and proprietary manufacturing processes give these rotors high resistance to thermal distortion with excellent friction and wear characteristics against the pads.
Item Details
0.32 x 113 x 5" B.C.
Charts
Specs
- Solid steel
- Front mounted
- Thickness: 0.312"
- O.D.: 11"
- Bolt Circle: 3 x 5"
- Threads: Thru
- Weight: 4.7 lbs
- Face: drilled
Guides & Documents
Wilwood 160-2084 Specifications
Wilwood 160-2084 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 160-2084 |
| Brand | Wilwood |
| Rotor Diameter | 10.95 Inch |
| Rotor Style | Drilled |
| Rotor Material Type | Steel |
| Rotor Thickness | 0.31" |
| Rotor Hat Bolt Pattern | 3 x 5.00" |
| GENERAL | |
| Position | Front |
| Rotor Shape | Round |
| Rotor Type | Solid |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Color | Black |
| Vane Count | None |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Lug ID | 4.10" |
| Weight | 4.6 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 889545039207 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Nice part
5.0
5 years ago
Dave
Rr Oregon
Verified
Nice part looks good
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

