$257 Off
$257 Off
|
#8351409219D
Wilwood 140-9219-D FNSL 4R Rear Brake Kit, Torino Ends, 2.50 Off
Drilled / PolishedDrilled / RedUndrilledUndrilled / Red
$2,141.96
/each
Factory Shipped
$2,399.00
Save $257.04
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 140-9219-D |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 12.88 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-9219-D Details
Wilwood 140-9219-D Details
Charts
Specs
Guides & Documents
Wilwood 140-9219-D Specifications
Wilwood 140-9219-D Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-9219-D |
| Brand | Wilwood |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 12.88 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | Yes |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 17 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | No |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Ford Bearing End Style | Big Ford New Style (Torino) |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 889545031096 |
| Rotor Thickness | 1.1" |
| Axle Flange Offset | 2.50" |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 1.96 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 8.20 sq. in. |
| Pad Volume | 3.80 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Vane Count | 48 Curved Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Hat Type | Parking Brake Hat- Standard |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 3 | 5 x 5.00 |
| Hat Bolt Circle 2 | 5 x 4.75 |
| Hat Bolt Circle 1 | 5 x 4.50 |
| Hat Material Type | Iron |
| Hat Offset Dimension | 1.54" |
| Brake Lines Included | No |
| Caliper Color | Black |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1966-1986 Ford Bronco
1957-1959 Ford Club
1962-1967 Ford Club Wagon
1957-1974 Ford Country Sedan
1957-1974 Ford Country Squire
1957-1960 Ford Courier Sedan Delivery
1957-1972 Ford Custom
1957-1960 Ford Custom 300
1964-1977 Ford Custom 500
1957-1958 Ford Del Rio Wagon
1968-1983 Ford E-100 Econoline
1975-1983 Ford E-100 Econoline Club Wagon
1975-1987 Ford E-150 Econoline
1975-1987 Ford E-150 Econoline Club Wagon
1968-1974 Ford E-200 Econoline
1963-1967 Ford Econoline
1957-1983 Ford F-100
1975-1986 Ford F-150
1957-1970 Ford Fairlane
1959-1967 Ford Galaxie
1962-1974 Ford Galaxie 500
1972-1976 Ford Gran Torino
1975-1980 Ford Granada
1965-1978 Ford LTD
1977-1979 Ford LTD II
1965-1973 Ford Mustang
1957-1974 Ford Ranch Wagon
1957-1979 Ford Ranchero
1957-1959 Ford Skyliner
1957-1960 Ford Sunliner
1957-1979 Ford Thunderbird
1968-1976 Ford Torino
1957-1960 Ford Victoria
1977-1980 Lincoln Versailles
1967 Mercury Brougham
1964-1967 Mercury Caliente
1957-1974 Mercury Colony Park
1966-1969 Mercury Comet
1957-1968 Mercury Commuter
1967-1979 Mercury Cougar
1959-1963 Mercury Country Cruiser
1966-1971 Mercury Cyclone
1975-1978 Mercury Grand Marquis
1963-1970 Mercury Marauder
1967-1978 Mercury Marquis
1961-1963 Mercury Meteor
1975-1980 Mercury Monarch
1957-1968 Mercury Montclair
1968-1976 Mercury Montego
1957-1974 Mercury Monterey
1958-1968 Mercury Park Lane
1966-1967 Mercury Villager

