$144 Off
$144 Off
|
#8351407141DR
Wilwood 140-7141-DR FDLI Rear Brake Kit, Chevy 12 Bolt w/ C-Clips
DrilledDrilled / PolishedUndrilledUndrilled / Red
$1,196.93
/each
Factory Shipped
$1,340.56
Save $143.63
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 140-7141-DR |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-7141-DR Details
Wilwood 140-7141-DR Details
This group of FDLI Pro-Series rear disc kits provides a complete solution for popular muscle car rear axles that require a parking brake. Forged billet Dynalite four piston calipers, 12.19" one-piece drum/rotors, and high friction pads provide optimized and balanced braking for all types of custom performance street/strip and show machines. The neatly hidden internal shoe system provides a clean installation with superior static holding power for parking. Optional caliper finishes and rotor designs enable the builder to personalize the style and optimize brake performance for every individual application.
Application
Designed to fit 12 bolt chevy axles flanges with C clips.
Charts
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Wilwood 140-7141-DR Specifications
Wilwood 140-7141-DR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-7141-DR |
| Brand | Wilwood |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | Yes |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 15 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Front Rotor Included | No |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 889545023435 |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Offset | 2.81" |
| Axle Flange Offset | 2.75" |
| Mount Type | Lug |
| Total Piston Area | 3 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 6.36 sq. in. |
| Pad Volume | 2.1 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 32 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Brake Lines Included | No |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |

