|
#184E8257
Equus E8257 8000 Series 2 Inch Mech. Vacuum Boost Gauge, 30 PSI
Air/Fule RatioBoost / 60 PSIClockOil Pressure / ElectricOil Pressure / MechanicalOil Temperature / ElectricTransmission Temperature / ElectricVoltmeterWater Temperature / ElectricWater Temperature / Mechanical
$42.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | E8257 |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.64" |
| Gauge Series | Analog |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E8257 Details
Equus E8257 Details
This accurate, durable, and simple to install iEquus 8000 Performance 2 in. mechanical pressure gauge features race inspired styling, superior 270 degree sweep for enhanced resolution, white dial, satin silver aluminum bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring turbo and supercharger boost pressure. Installation hardware included. Additional adapters sold separately.
- 0 to 30 in.Hg and 0 to 30 PSI
- 270 degree analog needle sweep provides improved visibility and resolution.
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red, green, blue and yellow bulb covers.
- Aluminum bezel is lightweight and optimizes appearance
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Includes 6 ft. nylon tubing with brass compression fittings to 1/8" NPT male and 1/8" NPT to 1/4" NPT adapter bushing, & 5/16" vacuum T-fitting.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Guides & Documents
Equus E8257 Specifications
Equus E8257 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E8257 |
| Brand | Equus |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.64" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Range | 30 IN HG/30 PSI |
| Gauge Face Color | White |
| Lighted | Yes |
| Bezel Finish | Aluminum |
| Pointer Color | Orange |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| GENERAL | |
| Needle Color | White |
| Lettering Color | Black |
| Liquid Filled | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| Includes Tubing | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Lighting Type | Incandescent |
| GTIN Code | 047923082577 |
| Lens Style | Flat |
| Bezel Style | Equus V |
| Included Adapter/Fitting | Yes |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Light Color | Red, Green, Blue, Yellow Incandescent |
| Gauge Sweep | 270 Degree |
