Rebate
Rebate
|
#184E8241
Equus E8241 8000 Series 2 Inch Electric Transmission Temp. Gauge
Air/Fule RatioBoost / 30 PSIBoost / 60 PSIClockOil Pressure / ElectricOil Pressure / MechanicalOil Temperature / ElectricVoltmeterWater Temperature / ElectricWater Temperature / Mechanical
$60.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Body Diameter, 100-280 ºF Gauge Range
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | E8241 |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Gauge Range | 100-280 ºF |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E8241 Details
Equus E8241 Details
This accurate, durable, and simple to install iEquus 8000 performance 2 in. electrical temperature gauge features race inspired styling, 90 degree sweep, white dial, satin silver aluminum bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring automatic transmission fluid temperature. Installation hardware included. Additional adapters sold separately.
- 100° - 280° F / 40° to 130° C
- 90° Sweep for quick readings
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red, green, blue and yellow bulb covers.
- Aluminum bezel is lightweight and optimizes appearance
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Includes 1/8 NPT sensor, 1/2 NPT, 3/8 NPT, and M16x1.5 adapter bushings.
- Features 1/4 in. male spade terminals for electrical connections. Wiring not included.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E8241 Specifications
Equus E8241 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E8241 |
| Brand | Equus |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Gauge Range | 100-280 ºF |
| Lighted | Yes |
| Gauge Face Color | White |
| Bezel Finish | Aluminum |
| Pointer Color | Orange |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Diameter | 2" |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
| GENERAL | |
| Liquid Filled | No |
| Lettering Color | Black |
| Needle Color | White |
| Lighting Type | Incandescent |
| Lens Style | Flat |
| Bezel Style | Equus V |
| Includes Sensor Unit | Yes |
| Included Adapter/Fitting | Yes |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Light Covers | Yes |
| Gauge Sweep | 90 Degree |
| Light Color | Red, Green, Blue, Yellow Incandescent |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 047923082416 |
| Notes | 12 Month Warranty |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Only needed one.
5.0
2 years ago
Dave
Avondale AZ
Verified
Fit perfect!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

