-6%
-6%
|
#278958IC1
Bassett 958IC1 15X8 Excel D-Hole 5on4.75 1 Backspace IMCA Silver Wheel
$85.99
/each
In Stock
$92.00
Save $6.01
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 958IC1 Details
Bassett 958IC1 Details
Racers on a budget don't have to sacrifice on the quality of their wheels. The Excel racing wheel offers Bassett quality at the lowest possible price! It is certified for IMCA and features the proven eight D-Hole center design and a shiny silver or black powder coat finish.
- Lowest runout on the market for better handling
- Thicker, beaded rim shell prevents tires from rolling off and takes a lot of abuse
- Valve stem located in front of center in window
- IMCA Approved
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Bassett 958IC1 Specifications
Bassett 958IC1 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 958IC1 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -89 mm |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Wheel Center Finish | Powder Coated |
| Wheel Rim Finish | Powder Coated |
| Weight | 23 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |

