|
#27858AC1WSL
Bassett 58AC1WSL 15X8 Inertia 5on4.75 1BS Wissota Silv. Beadlock Wheel
1 Inch / Silver2 Inch / Silver2 Inch / Silver / Beadlock3 Inch / Silver3 Inch / Silver/ Beadlock
$185.99
/each
Factory Shipped
$194.00
Save $8.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 58AC1WSL Details
Bassett 58AC1WSL Details
Bassett's 15 x 8 spun shell beadlock wheel is the only Wissota approved beadlock utilizing 100% spun-form shells and rings. Spun-form shells and rings are stronger, lighter and have less runout than roll-formed beadlock wheels. Another important feature of the Bassett beadlock is the stepped design of the two rings, which self-centers the tire and makes mounting a breeze. The Bassett beadlock also uses 18 high grade bolts, which clamp more consistently and prevent premature wear and air leaks.
IMCA Approved.
Bassett 58AC1WSL Specifications
Bassett 58AC1WSL Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58AC1WSL |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 1" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Position | Front and Rear |
| Wheel Center Finish | Powder Coated |
| Wheel Rim Finish | Powder Coated |
| Weight | 22.5 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | WISSOTA Certified |
| Beadlock | Yes |
