|
#27857RT3
Bassett 57RT3 15X7 DOT D-Hole 4x4.5 3 In. Bckspc Black Wheel
- Wheels have a 15" diameter and are 7" wide
- Features an all steel construction with a black powder coated finish for added protection
- Built to be lug-centric, which means the wheel is constructed and trued off of the bolt circle
$94.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
15 Inch Wheel Diameter, 7" Width, 3" Wheel Backspace
- Wheels have a 15" diameter and are 7" wide
- Features an all steel construction with a black powder coated finish for added protection
- Built to be lug-centric, which means the wheel is constructed and trued off of the bolt circle
- Each wheel comes pre-drilled with the 4x4.5" bolt pattern and has a 4" backspace
- DOT approved and weigh only 21.75" lbs. each
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 57RT37 Details
Bassett 57RT37 Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Bassett 57RT37 Specifications
Bassett 57RT37 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 57RT37 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -25 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Wheel Center Finish | Painted |
| Wheel Rim Finish | Painted |
| Weight | 21.75 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | DOT |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers praise the product's quality and precision, emphasizing that it significantly enhances their car's aesthetic appeal. Notably, our rims were appreciated for a perfect fit, even on vintage vehicles, demonstrating the high adaptability of our products. Their stellar confirmation of our rims' accurate fit and superior design underscore their advanced material quality and usability, substantiating our product's edge over competitors.
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
Customers praise the product's quality and precision, emphasizing that it significantly enhances their car's aesthetic appeal. Notably, our rims were appreciated for a perfect fit, even on vintage vehicles, demonstrating the high adaptability of our products. Their stellar confirmation of our rims' accurate fit and superior design underscore their advanced material quality and usability, substantiating our product's edge over competitors.
4.7
3 reviews
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great rims shipping is lacking
4.0
a year ago
Cruderude
Pueblo co
Verified
Perfect rims for my honda n600 on a dwarfs car chassis
GREAT RIMS
5.0
4 years ago
TOAD
Martinsburg W.V.
Verified
Rims look outstanding on my 86 Mustang
Would Recommend


great prouduct
5.0
8 years ago
smokin joe .
Hershey pa.
Verified
We ordered a special lug patteren and offset for a vintage car . The wheels were spot on when they arrived , Great job.
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews
