|
#27854SF45S
Bassett 54SF45S 15X14 D-Hole Lite 5x4.5 4.5 In Bckspc Wheel
2 Inch / Silver / Beadlock4 Inch / Black / Beaded4 Inch / Chrome / Beaded4 Inch / Silver / Beadlock4.5 Inch / Black5 Inch / Silver5.5 Inch / Black6 Inch / Black6.5 Inch / Black7 Inch / Black
$152.99
/each
Factory Shipped
$159.00
Save $6.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 14" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 54SF45S Details
Bassett 54SF45S Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 54SF45S Specifications
Bassett 54SF45S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 54SF45S |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 14" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4.5" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -76 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
