|
#27847ST4S
Bassett 47ST4S 14X7 D-Hole 4x4.5 4 Inch Backspace Silver Wheel
1 Inch / Black2 Inch / Black2 Inch / Silver2.5 Inch / Black3 Inch / Black3 Inch / Silver3.5 Inch / Black4 Inch / Black
$105.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 47ST4S4X7 Details
Bassett 47ST4S4X7 Details
Bassett expanded our D-Hole Lightweight line of wheels for FWD and mini-stock cars that use a 4 bolt or 5 bolt pattern hub hat/rotor and run a 14" tire. We combine our NASCAR-proven 8 D-Hole center with a lightweight, CNC spun-form rim shell to create the highest quaility, fastest 14 x 7 and 14 x 8 FWD and mini-stock steel race wheel available. Lightweight and low runout (under .030") thanks to spun-form wheel shells produced in-house. Reinforced torque ring and forged coining on center increases durability. The 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clippings.
PLEASE NOTE: Bassett Racing Wheels are lug-centric, which means the wheel is constructed and trued off of the bolt circle. The center hub bore hole can not be used to balance Bassett Racing Wheels. We recommend using an experienced tire mounter with a bolt pattern adapter plate that allows for balancing off of the bolt circle. Bassett Racing Wheels also require 45 degree chamfer lug nuts.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Bassett 47ST4S4X7 Specifications
Bassett 47ST4S4X7 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 47ST4S4X7 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 14" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
3
2 Reviews
Customers highly commend the product, specifically relating to its quality and practicality. They find the wheels impressively durable and reliable, particularly for round track race cars. Also noted is customer satisfaction with the product's performance, leading to multiple purchases by individuals. Shipping speed was a concern but doesn't lessen the product's standout qualities.
Ratings & Reviews
3
2 Reviews
Customers highly commend the product, specifically relating to its quality and practicality. They find the wheels impressively durable and reliable, particularly for round track race cars. Also noted is customer satisfaction with the product's performance, leading to multiple purchases by individuals. Shipping speed was a concern but doesn't lessen the product's standout qualities.
3
2 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
1
Filter by Ratings
No
1.0
9 months ago
Kid
Lafargville ny
Verified
Takes too long to ship
Would Not Recommend
Very impressed
5.0
9 years ago
Brad
Dayton, Ohio
Verified
I use these on my Prelude round track race car and I am very impressed and extremely happy with these wheels. I can't say enough how great they are bought 4 couple months ago and just got 4 more. Only thing I hate is how long they take to ship other than that A++++++
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
