|
#27838ST3
Bassett 38ST3 13X8 Inertia 4x4.5 3 Inch Backspace Black Wheel
- Wheels have a 13" diameter and are 8" wide
- Features an all steel, CNC spun form rim shell construction
- Designed to be light weight and low runout (under .030")
$103.99
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
13 Inch Wheel Diameter, 8" Width, 3" Wheel Backspace
- Wheels have a 13" diameter and are 8" wide
- Features an all steel, CNC spun form rim shell construction
- Designed to be light weight and low runout (under .030")
- A reinforced torque ring and forged coining on center increases durability
- 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clipping
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 38ST33X8 Details
Bassett 38ST33X8 Details
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
For offroad use only. The following must be considered when using Bassett wheels for on highway/street use when the wheel/tire assembly is being balanced. Bassett wheels are lug centric, which means they are built off of, and must be balanced using, the bolt circle and NOT the wheel center hole. Improper use of a tire balancer that centers the wheel on the hub bore, not the bolt circle, will result in an incorrect reading for rim runout as the center hole is not in the perfect center of the bolt pattern. The only machine capable of performing a lug centric balance is the Hunter GSP 9700 with the flange plate bolt circle adapter and no centering cone.
Guides & Documents
Bassett 38ST33X8 Specifications
Bassett 38ST33X8 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 38ST33X8 |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 4x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | -38 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 4 on 4.5" |
| Diameter | 13" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its top-notch quality as it meets all their requirements perfectly. The product stands out for its practicality, particularly for dirt track racing, and its black color is a hit among users. Many customers would buy the product again and recommend it over competitors. Its user-friendly nature, material quality, and confirmed safety features make it an excellent choice.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its top-notch quality as it meets all their requirements perfectly. The product stands out for its practicality, particularly for dirt track racing, and its black color is a hit among users. Many customers would buy the product again and recommend it over competitors. Its user-friendly nature, material quality, and confirmed safety features make it an excellent choice.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
exactly what i need
5.0
6 months ago
mrjeffwhite
quebec CA
Verified
great product
Would Recommend
Yes I would buy this again
5.0
6 years ago
Chad
Tennessee
Verified
Dirt track racing I love the black color
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
