|
#27830SN4L
Bassett 30SN4L 13x10 Inertia 5x100mm 4 Inch BS Beadlock Wheel
- Inertia Advantage five-spoke center design and a high quality spun-form shell
- Runout is much lower than other 13" wheels on the market
- 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clipping
$183.99
/each
Factory Shipped
$191.00
Save $7.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
13 Inch Wheel Diameter, 10" Width, 4" Wheel Backspace
- Inertia Advantage five-spoke center design and a high quality spun-form shell
- Runout is much lower than other 13" wheels on the market
- 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clipping
- Larger brake cooling holes reduce brake temperature and prevent fading during long feature races
- Requires 45 degree chamfer lug nuts
Key Specs
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x100 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBassett 30SN4L Details
Bassett 30SN4L Details
- The 13" Bassett Inertia Advantage series wheels use the Inertia Advantage five-spoke center design and a high quality spun-form shell
- The brake cooling holes feature almost 9 square inches more area, while the weight placement in the center helps the wheel rotate faster
- CNC spun form rim shell construction and strict quality control means runout is much lower than other 13" wheels on the market
- Light weight and low runout (under .030") thanks to spun-form wheel shells produced in-house
- Reinforced torque ring and forged coining on center increases durability
- The 5/8" valve stem hole is located behind the center to avoid clipping
- Larger brake cooling holes reduce brake temperature and prevent fading during long feature races
- PLEASE NOTE: Bassett Racing Wheels are lug-centric, which means the wheel is constructed and trued off of the bolt circle
- The center hub bore hole can not be used to balance Bassett Racing Wheels
- We recommend using an experienced tire mounter with a bolt pattern adapter plate that allows for balancing off of the bolt circle
- Bassett Racing Wheels also require 45 degree chamfer lug nuts
For offroad use only.
For offroad use only.
Bassett 30SN4L Specifications
Bassett 30SN4L Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30SN4L |
| Brand | Bassett |
| Wheel Diameter | 13 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x100 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Beadlock Included | Yes |
| Material Type | Steel |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | Yes |
| DOT-Approved | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Lug Nut Seat Style | 45 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
