|
#120VN515007
American Racing VN5154661 Torq Thrust II Series Wheel, 14 x 6
$197.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 6" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 3.42" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyAmerican Racing VN5154661 Details
American Racing VN5154661 Details
Four-barrel carburetor, four-speed manual, dual exhausts...and a set of American Racing Wheels have always been the essential ingredients for speed. Few brands have the heritage and pedigree of American Racing's 5-spoke designs, making them the perfect addition to any all-American hot rod or muscle car. American Racing Wheels has created new designs that build upon that legacy, with your modern muscle, pony car or truck in mind. With classic American styling weaved into dozens of styles and hundreds of fitments, you'll no doubt find a set that makes a statement.
- Features a Polished Finish
- Wheel diameter of 14 inches with a width of 6 inches
- Made from Cast Aluminum
- No warranty on wheel finish
American Racing VN5154661 Specifications
American Racing VN5154661 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | VN5154661 |
| Brand | American Racing |
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 6" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 3.42" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | -2 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Polished |
| Color | Natural |
| Beadlock Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 4.75" |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 11 lbs. |
| Load Capacity | 1400 lbs. |
| Notes | Polished |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 843962063689 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | -2" |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate our product's exceptional value for the price and aesthetic appeal, highlighting its outstanding performance on vintage vehicles. It's particularly recognized for enhancing the look of a 1961 Corvair Rampside Pick-up Truck. The desire to repurchase attests to its high-quality and practical use.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate our product's exceptional value for the price and aesthetic appeal, highlighting its outstanding performance on vintage vehicles. It's particularly recognized for enhancing the look of a 1961 Corvair Rampside Pick-up Truck. The desire to repurchase attests to its high-quality and practical use.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I'll buy from here again.
5.0
4 months ago
Shaun
Worms Nebraska
Verified
Great value for the price
Would Recommend
Old school wheels on an old truck
5.0
2 years ago
Corvairman
Milton PA
Verified
The wheels I purchased look great on my 1961 Corvair Rampside Pick-up Truck.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
Fitment
Fitment
1973-1975 Buick Apollo
1973-1981 Buick Century
1983-1984 Buick Electra
1965-1967 Buick Gran Sport
1970-1972 Buick GS
1968-1969 Buick GS 350
1968-1969 Buick GS 400
1970-1972 Buick GS 455
1965-1985 Buick LeSabre
1973-1987 Buick Regal
1979-1985 Buick Riviera
1964-1979 Buick Skylark
1964-1969 Buick Special
1964-1972 Buick Sportwagon
1966-1969 Buick Wildcat
1976-1984 Cadillac Seville
2004-2009 Cadillac XLR
1950-1981 Chevy Bel Air
1958-1970 Chevy Biscayne
1987-2005 Chevy Blazer
1958-1970 Chevy Brookwood
1967-2002 Chevy Camaro
1966-1990 Chevy Caprice
1964-1973 Chevy Chevelle
1962-1968 Chevy Chevy II
1961-1969 Chevy Corvair
1953-2018 Chevy Corvette
1957-1958 Chevy Del Ray
1959-1987 Chevy El Camino
1969-1970 Chevy Estate
1941-1952 Chevy Fleetline
1941-1948 Chevy Fleetmaster
1964-1970 Chevy G10 Van
1958-1985 Chevy Impala
1939 Chevy JA Master Deluxe
1983-1986 Chevy K5 Blazer
1959-1972 Chevy Kingswood
1964-1983 Chevy Malibu
1934-1938 Chevy Master
1939-1940 Chevy Master 85
1970-1988 Chevy Monte Carlo
1955-1961 Chevy Nomad
1969-1979 Chevy Nova
1953-1957 Chevy One-Fifty Series
1959-1961 Chevy Parkwood
1982-2004 Chevy S10
1983-1994 Chevy S10 Blazer
1960 Chevy Sedan Delivery
1940-1942 Chevy Special Deluxe
1934-1936 Chevy Standard
1949-1952 Chevy Styleline Deluxe
1949-1952 Chevy Styleline Special
1946-1948 Chevy Stylemaster Series
1969-1972 Chevy Townsman
1953-1957 Chevy Two-Ten Series
1930 Chevy Universal
1958 Chevy Yeoman
1978-1987 GMC Caballero
1983-2005 GMC Jimmy
1982-1990 GMC S15
1983-1991 GMC S15 Jimmy
1991-2004 GMC Sonoma
1971-1977 GMC Sprint
1996-2000 Isuzu Hombre
1968-1971 Jaguar XJ
1973-1989 Jaguar XJ12
1972-1997 Jaguar XJ6
1976-1993 Jaguar XJS
1961-1974 Jaguar XKE
1964-1971 Oldsmobile 442
1991-2001 Oldsmobile Bravada
1962-1988 Oldsmobile Cutlass
1978-1984 Oldsmobile Cutlass Calais
1981-1983 Oldsmobile Cutlass Cruiser
1980 Oldsmobile Cutlass Salon
1967-1988 Oldsmobile Cutlass Supreme
1967-1968 Oldsmobile Delmont 88
1965-1985 Oldsmobile Delta 88
1965-1966 Oldsmobile Dynamic
1963-1972 Oldsmobile F85
1957-1964 Oldsmobile Fiesta
1962-1963 Oldsmobile Jetfire
1964-1966 Oldsmobile Jetstar 88
1964-1965 Oldsmobile Jetstar I
1973-1974 Oldsmobile Omega
1961-1966 Oldsmobile Starfire
1964-1974 Oldsmobile Vista Cruiser
1965-1971 Pontiac Acadian
1965-1969 Pontiac Beaumont
1965-1986 Pontiac Bonneville
1965-1981 Pontiac Catalina
1967-1969 Pontiac Executive
1967-2002 Pontiac Firebird
1980 Pontiac Grand Am
1980-1983 Pontiac Grand LeMans
1962-1987 Pontiac Grand Prix
1964-1973 Pontiac GTO
1965-1981 Pontiac Laurentian
1963-1981 Pontiac LeMans
1965-1986 Pontiac Parisienne
1980-1984 Pontiac Phoenix
1965-1966 Pontiac Star Chief
1965-1970 Pontiac Strato-Chief
1964-1970 Pontiac Tempest
1960-1976 Pontiac Ventura
1965 Pontiac Vista
