|
#917367B-28
WindChill® LS Swap 3-Row Radiator, w/ Cooler/Fans/Shroud, 28x19
- Universal LS swap black epoxy coated aluminum radiator kit features three rows of cooling tubes for additional capacity and thermal transfer
- Available in three widths (28, 31, & 33 inches) with matching black fan shroud and dual fans to fit most LS swap applications
- Features standard LS radiator hose inlet and outlet fitting sizes, no adapters or custom hoses required
$420.99
/kit
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Double Pass Radiator Style, Aluminum, 3 Row Quantity
- Universal LS swap black epoxy coated aluminum radiator kit features three rows of cooling tubes for additional capacity and thermal transfer
- Available in three widths (28, 31, & 33 inches) with matching black fan shroud and dual fans to fit most LS swap applications
- Features standard LS radiator hose inlet and outlet fitting sizes, no adapters or custom hoses required
- Built in steam port and temperature sensor thread fittings makes building your LS swap cooling system a breeze
- Double pass crossflow design increases heat transfer ability as coolant passes through radiator core twice before going back to the engine
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 917367B-28 Details
Speedway Motors 917367B-28 Details
- Ready to run kit includes black epoxy finished aluminum radiator and fan shroud, dual 10-inch or 12-inch fans, and mounting hardware
- Stamped aluminum end tanks with high-flow 3-row aluminum core design
- Furnace brazed construction with TIG welded end tanks, no epoxy sealer or tank crimps/O-rings to fail
- OE style black finish for a low-key stock appearance under hood
- Available in three widths (28”, 31”, and 33”) to accommodate various core support openings
- Dual pass cross flow radiator core to maximize coolant thermal transfer
- Three rows of .790-inch core tubes for extra coolant capacity and more cooling fin contact
- Approximate 17 percent increase in cooling system capacity over typical 2-row radiators
- Radiators include integrated steam port and temperature sensor NPT thread fittings
- Billet aluminum filler neck is stronger and seals better than cast filler necks
- Features standard LS-spec 1.25” upper and 1.50” lower radiator hose fittings
- Integral transmission cooler uses standard 1/2-20 inverted flare female (IFF) fittings
Keep Your LS Swap Build Cool Using Our Universal Fit Double Pass Aluminum Radiator Kit
The LS engine has found its way under the hood of just about every make and model you can think of since it became the darling of the engine swap world. Compact, powerful, tons of upgrade and performance options, and most of all, easy on the wallet, the LS swap has become common place. The more interesting swaps require a little planning and fabrication to pull off a successful swap, but they quite often turn the most heads and are often the most talked about vehicles at a show.
The thing is the LS cooling system can be a head scratcher for some. More so than fabricating a set of motor mounts even. The cooling system utilizes a surge tank setup and two or four steam port outlets from the cylinder heads. This complicates the cooling system design and often leads to overheating issues due to not fully understanding how the LS cooling system works in an LS swap environment. Our WindChill® 3-core LS swap radiator kit takes the guesswork out of building the proper LS swap cooling system for your build by including everything you need to keep your LS cool.
Three Row Core for Increased Thermal Transfer and Greater Coolant Capacity
If two rows of 1-inch cooling tubes are good, three rows of cooling tubes are better, right? Not always, but it can be. Just adding a third row or “core” to a two core radiator can often increase the thickness of the radiator core to the point there are fitment issues in the vehicle, or the core thickness becomes too much for the typical electric or engine driven fan to pull air through, negating the benefit of the additional core tube. Our WindChill® three core radiators use .790-inch core tubes, so our three row radiator is only 7/16-inch thicker, yet has a 17 percent increase in coolant capacity. The additional coolant tube in our three row radiators also provides more thermal transfer to the cooling fins that surround the core tubes, providing better cooling with minimal additional core thickness. It is the best solution for increased coolant capacity and thermal transfer efficiency without causing fitment issues in most installations.
Crafted from aluminum with 3.49-inch thick by 2.63-inch wide OE-like stamped end tanks for the best heat transfer and the lightest weight, our three core universal LS swap radiators are completely furnace brazed for a long life in your LS equipped ride. No epoxy to crack and fail, no O-ring gasketed end tanks to leak. Just quality build construction that will last. Each radiator is ready for your LS swap cooling system needs with LS specific inlet and outlet radiator hose fittings, sized at 1.25-inch and 1.50-inch respectively, on the passenger side tank utilizing a dual pass crossflow design. Each radiator is then given a high temp black epoxy finish for an OEM level appearance to your LS swap.
Additionally, each LS radiator is fitted with a 1/8-inch NPT weld-in bung for your LS steam port lines and a 3/8-inch NPT weld-in bung for use with an optional electric cooling fan temperature sensor. Placing the steam port fitting in the radiator end tank means there is no need to run a LS swap radiator hose adapter for your steam lines and cut up your radiator hoses. A standard internal transmission cooler is included and connects to your transmission cooler lines via 1/2-20 inverted flare fittings or can be converted to AN -6 fittings for use with aftermarket AN transmission cooler line kits.
Lastly, a strong billet aluminum radiator neck is used that utilizes industry standard 1-5/8-inch radiator caps and includes a pre-installed 1/4-inch hose barb fitting for use with an overflow tank of your choice. This help to create the best LS swap cooling system for your project needs.
Available in Three Widths to Fit Most LS Swapped Vehicles
We offer our universal LS swap aluminum radiator kit in three overall widths to provide multiple options for just about any vehicle that can be LS swapped. These overall widths provide maximum airflow for the available core support mounting space you have to work with in your vehicle. Our universal LS swap radiator can be had in 28-inch, 31-inch, and 33-inch overall widths, all with an overall height of 19.25 inches. These three widths allow you to choose the maximum core width that will fit your application. Or, if you're fabricating a tubular front end or other custom engine bay work, you can use these measurements to build out your project's front end/radiator support opening for the best possible radiator fit. In some applications our universal radiator mounts may be a great installation solution.
Our WindChill® universal black LS radiator kit features a precision fit aluminum fan shroud that covers the entire core for maximum airflow through the radiator. The shroud is painted with the same black epoxy finish to match the radiator and mounts a pair of 10-inch 800 cfm electric cooling fans on the 28-inch wide radiator and a pair of 12-inch 1,100 cfm fans on the 31- and 33-inch wide radiators (fan and shroud mounting hardware included) to ensure your vehicle stays cool during extended idling/low speed cruising. The fans can be controlled via your aftermarket EFI, a manual switch, or one of our cooling fan controller options.
Speedway Motors 917367B-28 Specifications
Speedway Motors 917367B-28 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 917367B-28 |
| Brand | Speedway Motors |
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 3 |
| Tube Size | 0.79" |
| Overall Width Range | 28.00" to 28.99" |
| Overall Width | 28" |
| Overall Height Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Height | 19.25" |
| Overall Thickness | 6.25" |
| Core Width Range | 22.00" to 22.99" |
| Core Width | 22.74" |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18.25" |
| Core Thickness | 2.68" |
| Finish | Painted |
| Cooling Fan | Dual |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 10 Inch |
| CFM | 625 CFM |
| CFM Range | 600-699 CFM |
| GENERAL | |
| Filler Neck Height | 0.94" |
| Inlet Size | 1.25" |
| Outlet Size | 1.5 |
| Tube Style | Crossflow |
| Shroud finish | Painted |
| Color | Black |
| Fan Included | Yes |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Material | Aluminum |
| Filler Neck Location | Right Side |
| Notes | Radiator cap not included - Fits standard 1-5/8-inch radiator caps. |
| Sold in Quantity | Kit |
| Trans Cooler Line Connection | 1/2-20 IFF |
| Blade Color | Black |
| Trans Cooler Adapter Fittings Included | No |
| Mounting Bracket Included | No |

