|
#9102526
Wilwood High Volume Alum Master Cylinder, DOT 4 Fluid & Tool
- 1-7/16" of total piston travel
- Pedal feel is improved and piston retraction is guaranteed
- More fluid volume means cooler temperatures and additional insurance for extreme conditions
$132.99
/kit
In Stock
$134.10
Save $1.11
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Firewall/Frame Position, Natural
- 1-7/16" of total piston travel
- Pedal feel is improved and piston retraction is guaranteed
- More fluid volume means cooler temperatures and additional insurance for extreme conditions
- Brake fluid is highly refined blend developed for extreme performance under the high heat
- Universal rubber fitting is engineered to hold securely on brake bleed screw
Comes as a Kit
View Kit Components
Need To Know
Need help?
855.313.9176Liquid/Compound Return Policy
For health, safety, and product integrity reasons, only unopened, sealed items are eligible for return or credit.
Return PolicyDetails
Details
Master Cylinder
Wilwood high-volume aluminum master cylinders have the highest fluid capacity of any integral reservoir design. With a total capacity of 8.2 ounces, there is at least 26% more fluid than most competitive brands. More fluid volume means cooler temperatures and additional insurance for extreme conditions where high pad wear can compromise fluid levels during long events. With 1-7/16" of piston travel, there is plenty of margin when used with large four or six piston calipers.
An internal slosh baffle guarantees a constant fluid supply to the bore chamber during hard cornering, acceleration and braking. This unique baffle also eliminates aeration into the reservoir from return fluid that can occur during brake release and bleeding procedures.
- Die-cast from high-grade aluminum
- Heavy-duty internal piston springs provide fast retraction for immediate release and positive fluid transfer without the need for cumbersome external pushrod springs
- Pedal feel is improved, piston retraction is guaranteed, fluid recovery is quicker and the bleeding process is simplified
- Formed steel lids, heavyweight bail wires and bellows type gaskets keep the fluid in and the moisture out with correct pressure balancing during fluid displacement
- 1/8"-27 NPT fluid port
Learn more about selecting the proper master cylinder for your vehicle by reading our tech article. Brake System Selection.
Brake Fluid
EXP 600 Plus is a highly refined blend developed for extreme performance under the high heat and extreme pressure of professional motorsports. EXP 600 Plus has been tested to 626° F with a wet boiling point of 417° F. These numbers far exceed any DOT or SAE specifications.
It is true that racing brake fluids need to have high boiling points. It is also true that fluids need to have low moisture affinity to slow the natural absorption rate of water vapor. But the true test of any high temp brake fluid is how well it resists aeration and compressibility after it has been heated and pressure cycled a few hundred times. The real test is at the track. EXP has been proven to maintain firm pedal feel and quick response, long after others have failed.
Note: For optimum performance, EXP 600 Plus should not be diluted with any other brake fluids. Add new fluid to a clean system.
Bleeding Tool
- Maximum capacity: 1 liter (33 oz)
- Uses standard workshop air supply
- Universal rubber fitting holds securely on brake bleed screw
- Convenient hanging hook and locking trigger
- Transparent drain hose allows
Charts
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | Wilwood |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| Position | Firewall/Frame |
| Brake System Type | Disc |
| Outlet Count | Single |
| Reservoir Type | Integral |
| Stroke | 1.43" |
| Reservoir Included | Yes |
| Number of Mounting Holes | 2 |
| Reservoir Material | Aluminum |
| Reservoir Size (cu in) | 14.8 |
| Fluid Capacity | 8.2 oz. |
| Master Cylinder Cap Included | Yes |
| Hardware Included | No |
| Pushrods Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |
| Outlet Fitting | 1/8"-27 NPT |
| Overall Length | 9.15" |
| Overall Width | 2.55" |
| Overall Height | 4.5" |
| Mounted Length | 5.25" |
| Centerline of Holes | 2.25" |
| Thread Pitch | 5/16"-24 |
| Thread Length | 1.88" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | 3.50" pushrod |

