-7%
-7%
|
#8352604894
Wilwood 260-4894 Tandem Master Cylinder Kit, 1-1/16 Inch Bore
- Constructed from durable lightweight aluminum and features a large capacity plastic reservoir
- Utilizes standard O.E.M. internal components
- Can be adapted to racing pedal assemblies with an optional mounting adapter bracket
$162.56
/each
In Stock
$175.56
Save $13.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Firewall Position, Tandem Outlet Count
- Constructed from durable lightweight aluminum and features a large capacity plastic reservoir
- Utilizes standard O.E.M. internal components
- Can be adapted to racing pedal assemblies with an optional mounting adapter bracket
- Features an anodized finish for added corrosion protection
- Has a 1-1/16" bore size and a stroke of 1.35"
Key Specs
| MFG. Part # | 260-4894 |
| Brand | Wilwood |
| Master Cylinder Bore Size | 1-1/16 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Anodized |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 260-4894 Details
Wilwood 260-4894 Details
Charts
Guides & Documents
Wilwood 260-4894 Specifications
Wilwood 260-4894 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 260-4894 |
| Brand | Wilwood |
| Master Cylinder Bore Size | 1-1/16 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Position | Firewall |
| Brake System Type | Disc |
| Outlet Count | Tandem |
| Reservoir Type | Integral |
| Stroke | 1.35" |
| Color | Natural |
| Reservoir Included | Yes |
| Number of Mounting Holes | 2 |
| Reservoir Material | ABS Plastic |
| Area | 0.88 sq. in. |
| Outlet Fitting | 1/2"-20 IFF |
| Outlet Fitting 2 | 9/16"-18 IFF |
| Overall Length | 12.42" |
| Mounted Length | 8.14" |
| Centerline of Holes | 3.2" |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545067699 |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly appreciate the product's quality and practicality, distinctly mentioning its perfect bolt-up functionality. It is used effectively on hobby stock race cars and in IMCA Hobby Stock situations. The product's standout feature is its lightweight design, being 2 lbs lighter than existing masters, proving its superiority over competitors. Overall, customer satisfaction is significantly high, particularly for those seeking efficient and practical use in racing scenarios.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly appreciate the product's quality and practicality, distinctly mentioning its perfect bolt-up functionality. It is used effectively on hobby stock race cars and in IMCA Hobby Stock situations. The product's standout feature is its lightweight design, being 2 lbs lighter than existing masters, proving its superiority over competitors. Overall, customer satisfaction is significantly high, particularly for those seeking efficient and practical use in racing scenarios.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Love this master cylinder
5.0
7 years ago
Kyle53KT
Glen elder ks
Verified
Used on my IMCA Hobby Stock
great master works very well bolts up perfect
5.0
9 years ago
paulick 72
union grove wi.
Verified
2 pounds lighter then old master put it on a hobby stock race car.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

