-7%
-7%
|
#83526012900
Wilwood 260-12900 High Volume Tandem Master Cylinder, 7/8 In., Mustang
$275.21
/each
Factory Shipped
$297.23
Save $22.02
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 260-12900 |
| Brand | Wilwood |
| Master Cylinder Bore Size | 7/8 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 260-12900 Details
Wilwood 260-12900 Details
Wilwood's Tandem Aluminum Master Cylinder for Mustangs comes with the correct pushrod; a 7/8" bore, and is available in 3 finishes; plain, ball burnished, and black e-coat. These master cylinders are designed primarily for manual applications and include the correct pushrod for the factory 64-72 brake pedal. They're designed for mount flanges from 3.22" to 3.40" , which match the 64-72 factory manual master cylinder mount, and offer fluid outlet ports on both sides of the bore. The stroke is set at 1.10" with a volume ratio of 2:1 between the primary and secondary chambers. Machined from high-pressure die castings, each master cylinder weighs only 3lbs, a 75% weight savings over most cast iron OE type master cylinders. We also offer a combination proportioning valve kit, which includes brackets and stainless lines specifically for use with this master cylinder, see PN 260-13190, or 220-13189 for retrofit kit
Charts
Wilwood 260-12900 Specifications
Wilwood 260-12900 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 260-12900 |
| Brand | Wilwood |
| Master Cylinder Bore Size | 7/8 Inch |
| Master Cylinder Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| Position | Firewall |
| Brake System Type | Disc |
| Outlet Count | Tandem |
| Reservoir Type | Integral |
| Stroke | 1.1" |
| Color | Natural |
| Reservoir Included | Yes |
| Reservoir Material | Aluminum |
| Reservoir Size (cu in) | 14.4 or 8.7 |
| Fluid Capacity | 8.0 / 4.8 fl oz. |
| Area | 0.6 sq. in. |
| Outlet Fitting | 3/8"-24 IFF or 1/2"-20 IFF |
| Outlet Fitting 2 | 3/8"-24 IFF or 9/16"-18 IFF |
| Overall Length | 13.65" |
| Mounted Length | 8.15" |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545067088 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1964-1973 Ford Mustang

