-7%
-7%
|
#83514012102R
Wilwood 140-12102-R D154 Rear Caliper Kit, Red Powder Coat
- Wilwood's D154 Rear Caliper Kit offers a matching rear replacement option for our front D154 calipers
- It is a direct bolt-on 2-piston replacement for the factory original single piston "Metric" calipers used on many custom application rears
$484.13
/each
Factory Shipped
$522.86
Save $38.73
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, Two Caliper Pistons, Powder Coated, Red
- Wilwood's D154 Rear Caliper Kit offers a matching rear replacement option for our front D154 calipers
- It is a direct bolt-on 2-piston replacement for the factory original single piston "Metric" calipers used on many custom application rears
- Forged billet aluminum bodies, stainless steel pistons, and competition style high-temperature seals put an end to the rust, bore pitting, and seal failures that plague the OE caliper design
Key Specs
| MFG. Part # | 140-12102-R |
| Position | Rear |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Blank |
| Caliper Pistons | Two |
| Caliper Finish | Powder Coated |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-12102-R Details
Wilwood 140-12102-R Details
- Wilwood's D154 Rear Caliper Kit offers a matching rear replacement option for our front D154 calipers
- It is a direct bolt-on 2-piston replacement for the factory original single piston "Metric" calipers used on many custom application rears
- With the added benefit of smaller rear piston sizing (1
- 96 sq-inches of area) not normally available in OEM calipers, for correct front and rear bias
- Forged billet aluminum bodies, stainless steel pistons, and competition style high-temperature seals put an end to the rust, bore pitting, and seal failures that plague the OE caliper design
- D154 calipers provide low-maintenance performance and a huge weight savings with high temperature reliability for the street and track
- D52 calipers mount in the stock location over stock rotors; use the original style OE D154 brake pads and an OE M10-1
- 5 banjo bolt brake line mounting
- Calipers can be used with most wheels that clear the OE calipers
- Kits contain Wilwood’s hardened slide pins and BP-10 high friction pads
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-12102-R Specifications
Wilwood 140-12102-R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-12102-R |
| Brand | Wilwood |
| Position | Rear |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Blank |
| Caliper Pistons | Two |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Bolt Pattern | Blank |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545015201 |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Thread Pitch | 10 mm |
| Offset | 0" |
| Axle Flange Offset | 0.00" |
| Mount Type | Floating |
| Total Piston Area | 1.98 sq. in. |
| Pad Area | 8.7 sq. in. |
| Pad Volume | 2.9 cu. in. |
| Brake Pad Compound | Semi-metallic |
| Caliper Type | Floating |
| Brake Lines Included | No |
| Bracket Included | No |
| Brake Pads Included | Yes |
| Caliper Color | Red |
| Logo | Wilwood |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Caliper Series | D154 |
| Fitting Attachment 1 | Banjo |
| Fittings Included | No |
| Piston Diameter | 1.12" |

