$127 Off
$127 Off
|
#83514011021R
Wilwood 140-11021-R Dodge/Plymouth Dynalite Front Brake Kit
- Wilwood's new limited offset FDL Pro-Series Front Hub Kits for Chrysler, Dodge & Plymouth 1970-1972 B & E-Body vehicles, offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 11" rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
$1,057.29
/each
Factory Shipped
$1,184.16
Save $126.87
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 11 Inch Rotor Diameter, Powder Coated
- Wilwood's new limited offset FDL Pro-Series Front Hub Kits for Chrysler, Dodge & Plymouth 1970-1972 B & E-Body vehicles, offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 11" rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
- Based on the venerable forged billet Dynalite caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
Key Specs
| MFG. Part # | 140-11021-R |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-11021-R Details
Wilwood 140-11021-R Details
- Wilwood's new limited offset FDL Pro-Series Front Hub Kits for Chrysler, Dodge & Plymouth 1970-1972 B & E-Body vehicles, offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 11" rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
- This new kit narrows the track with by only -
- 06" from original disc brake position
- Based on the venerable forged billet Dynalite caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
- Most vehicle applications require no modifications for installation, and provide plenty of clearance inside popular 15" wheels
- FDL Pro-Series kits can be used with either manual or power boost master cylinders
- Kits come complete calipers, rotors, hub assembly, brackets and hardware
- Requires purchase of additional brake lines shown below
Application
1970 Dodge Challenger Disc Brake Spindle
1970 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1970 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1970 Dodge Coronet Super Bee Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Belvedere Disc Brake Spindle
1970 Plymouth GTX Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
1971 Dodge Challenger Disc Brake Spindle
1971 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1971 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1971 Dodge Coronet Super Bee Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1971 Plymouth GTX Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
1972 Dodge Challenger Disc Brake Spindle
1972 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1972 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
1970 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1970 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1970 Dodge Coronet Super Bee Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Belvedere Disc Brake Spindle
1970 Plymouth GTX Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1970 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
1971 Dodge Challenger Disc Brake Spindle
1971 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1971 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1971 Dodge Coronet Super Bee Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1971 Plymouth GTX Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1971 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
1972 Dodge Challenger Disc Brake Spindle
1972 Dodge Charger Disc Brake Spindle
1972 Dodge Coronet Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Barracuda Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Roadrunner Disc Brake Spindle
1972 Plymouth Satellite Disc Brake Spindle
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-11021-R Specifications
Wilwood 140-11021-R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-11021-R |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 14 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Plain Face |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 11.00 in./279.40mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| Front Caliper Piston Quantity | Four |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545012071 |
| Notes | Includes 1/2 in.-20 wheel studs. Fits models with disc brake spindles. |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Stud Diameter | 1/2-20 |
| Mount Type | Lug |
| OE Hub Offset | -0.06" |
| Total Piston Area | 4.80 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 6.36 sq. in. |
| Pad Volume | 2.1 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 30 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Front Rotor Thickness | .81" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Red |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Solid |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
| Stud Diameter 2 | 1/2-20 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1970-1972 Dodge Challenger
1970-1972 Dodge Charger
1970-1972 Dodge Coronet
1970-1972 Plymouth Barracuda
1970-1971 Plymouth Belvedere
1970-1971 Plymouth GTX
1970-1972 Plymouth Roadrunner
1970-1972 Plymouth Satellite

