$168 Off
$168 Off
|
#83514011014P
Wilwood 140-11014-P Ford Forged Dynalite Front Brake Kit
- FDL Pro-Series Front Hub Kits offer complete disc brake upgrade solutions for traditional non-ABS spindle applications on American muscle cars, vintage rods, and heavy weight drag cars
$1,398.36
/each
Factory Shipped
$1,566.17
Save $167.81
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 11 Inch Rotor Diameter, Polished
- FDL Pro-Series Front Hub Kits offer complete disc brake upgrade solutions for traditional non-ABS spindle applications on American muscle cars, vintage rods, and heavy weight drag cars
- Based on the venerable forged billet Dynalite caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
- Most kits require no modifications for installation, and provide plenty of clearance inside popular 15” wheels
- FDL Pro-Series kits can be used with either manual or power boost master cylinders
Key Specs
| MFG. Part # | 140-11014-P |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-11014-P Details
Wilwood 140-11014-P Details
- FDL Pro-Series Front Hub Kits offer complete disc brake upgrade solutions for traditional non-ABS spindle applications on American muscle cars, vintage rods, and heavy weight drag cars
- Based on the venerable forged billet Dynalite caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
- Most kits require no modifications for installation, and provide plenty of clearance inside popular 15” wheels
- FDL Pro-Series kits can be used with either manual or power boost master cylinders
Application
1937 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1937 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1937 Ford Model 74 Base All Tudor / Fordor / SW
1937 Ford Model 78 Base All Tudor / Fordor / SW
1937 Ford Sedan Delivery Base
1938 Ford 1 Ton Pickup Base
1938 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1938 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1938 Ford Model 81 A All Tudor / Fordor / SW
1938 Ford Model 82 A All Tudor / Fordor / SW
1938 Ford Model 85 Base
1938 Ford Sedan Delivery Base
1939 Ford 1 Ton Pickup Base
1939 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1939 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1939 Ford Deluxe Base All Tudor & Fordor (922A)
1939 Ford Sedan Delivery Base
1939 Ford Standard Base
1940 Ford 1 Ton Pickup Base
1940 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1940 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1940 Ford Deluxe Base
1940 Ford Pickup Base
1940 Ford Sedan Delivery Base
1940 Ford Standard Base
1941 Ford 1 Ton Pickup Base
1941 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1941 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1941 Ford Deluxe Base
1941 Ford Model 1 GA Truck Base
1941 Ford Model 11 A Base
1941 Ford Sedan Delivery Base
1941 Ford Super Deluxe Base
1942 Ford 1 Ton Pickup Base
1942 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1942 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1942 Ford Model 2 GA Special Base
1942 Ford Model 21 A Deluxe Base
1942 Ford Sedan Delivery Base
1942 Ford Super Deluxe Base
1943 Ford 1 Ton Pickup Base
1943 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1943 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1944 Ford 1 Ton Pickup Base
1944 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1944 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1945 Ford 1 Ton Pickup Base
1945 Ford 1 Ton Pickup Base
1945 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1945 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1945 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1946 Ford 1 Ton Pickup Base
1946 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1946 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1946 Ford Anglia Base
1946 Ford Deluxe Base
1946 Ford Prefect Base
1946 Ford Sedan Delivery Base
1946 Ford Super Deluxe Base
1947 Ford 1 Ton Pickup Base
1947 Ford 1/2 Ton Pickup Base
1947 Ford 3/4 Ton Pickup Base
1947 Ford Anglia Base
1947 Ford Deluxe Base
1947 Ford Prefect Base
1947 Ford Sedan Delivery Base
1947 Ford Super Deluxe Base
1948 Ford Anglia Base
1948 Ford Deluxe Base
1948 Ford F Series Base
1948 Ford F1 Base
1948 Ford F2 Base
1948 Ford F3 Base
1948 Ford F4 Base
1948 Ford Prefect Base
1948 Ford Super Deluxe Base
1948 Ford Taunus Base
1949 Ford Anglia Base
1949 Ford F Series Base
1949 Ford F1 Base
1949 Ford F2 Base
1949 Ford F3 Base
1949 Ford F4 Base
1949 Ford Ford Base
1949 Ford Prefect Base
Specs
Guides & Documents
Wilwood 140-11014-P Specifications
Wilwood 140-11014-P Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-11014-P |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 14 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Plain Face |
| Spindle Type | Factory Drum Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 11.00 in./279.40mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| Front Caliper Piston Quantity | Four |
| Application Type | 37-48 Ford Car Spindle |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545011852 |
| Notes | Includes 1/2 in.-20 wheel studs. For use with factory drum brake spindles. |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Stud Diameter | 1/2-20 |
| Mount Type | Lug |
| Total Piston Area | 4.12 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 6.36 sq. in. |
| Pad Volume | 2.1 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 30 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Front Rotor Thickness | .81" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Polished |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Solid |
| Caliper Color | Polished |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
| Stud Diameter 2 | 1/2-20 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1937-1947 Ford 1 Ton Pickup
1937-1947 Ford 1/2 Ton Pickup
1937-1947 Ford 3/4 Ton Pickup
1939-1948 Ford Deluxe
1953-1954 Ford F-100
1948-1952 Ford F1
1948-1949 Ford F2
1948-1949 Ford F3
1948-1949 Ford F4
1949 Ford Ford
1941 Ford Model 1 GA Truck
1941 Ford Model 11 A
1942 Ford Model 2 GA Special
1942 Ford Model 21 A Deluxe
1937 Ford Model 74
1937 Ford Model 78
1938 Ford Model 81 A
1938 Ford Model 82 A
1938 Ford Model 85
1940 Ford Pickup
1937-1947 Ford Sedan Delivery
1939-1940 Ford Standard
1941-1948 Ford Super Deluxe

