|
#9175159
Universal Aluminum Radiator - 27 Inch Tall, Passenger Side Outlet
- Features a built-in 7-plate automatic transmission cooler
- Has a centered filler neck w/ hose nipple
- Engineered to work great in many 30s, 40s & 50s medium width nose vehicles (be sure to measure before you order)
$277.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Single Pass Radiator Style, Aluminum
- Features a built-in 7-plate automatic transmission cooler
- Has a centered filler neck w/ hose nipple
- Engineered to work great in many 30s, 40s & 50s medium width nose vehicles (be sure to measure before you order)
- The trans cooler ports have a 1/2"-20 inverted flare
- It is 19.68" wide, 27.50" tall, and 3" thick
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9175159 Details
Speedway Motors 9175159 Details
These downflow aluminum radiators are for you guys that are building something a little different. They work great in many 30s, 40s & 50s medium width nose vehicles (be sure to measure before you order).
- Built-in 7-plate automatic transmission cooler
- Centered filler neck w/ hose nipple
- 2 rows of 1" tubes
- Trans Cooler ports: 1/2"-20 inverted flare
Learn more about how radiators work and selecting the proper radiator for your vehicle by reading our tech article. Radiator Cooling Performance.
Item Details
Top Neck: Driver SideLower Neck: Passenger Side
Guides & Documents
Speedway Motors 9175159 Specifications
Speedway Motors 9175159 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9175159 |
| Brand | Speedway Motors |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Downflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1" |
| Overall Width Range | 19.00" to 19.99" |
| Overall Width | 19.68" |
| Overall Height Range | 27.00" to 27.99" |
| Overall Height | 27.5" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Width | 18.19" |
| Core Height Range | 22.00" to 22.99" |
| Core Height | 22.5" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | No |
| Radiator Cap Included | No |
| GENERAL | |
| Filler Neck Height | 1.25" |
| Inlet Size | 1.5 |
| Fan Included | No |
| Notes | 1/2"-20 inverted flare fittings for the transmission cooler. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
32 Reviews
Customers laud the product for its high quality, practicality, and versatility, praising its universal fit across various vehicle models. It's the preferred choice for those with older or uncommon cars, as it fits easily and performs effectively. The radiator is repeatedly highlighted for its excellent built quality, nice aesthetic finish, and robust construction, which includes dual 1 inch tubes and an auto trans cooler. It's particularly praised for solving overheating problems, providing stable temperature control even under challenging conditions. A few customers specifically recommend it for custom builds and modifications, noting that it's hard to find a similarly performing alternative for the price.
Ratings & Reviews
5
32 Reviews
Customers laud the product for its high quality, practicality, and versatility, praising its universal fit across various vehicle models. It's the preferred choice for those with older or uncommon cars, as it fits easily and performs effectively. The radiator is repeatedly highlighted for its excellent built quality, nice aesthetic finish, and robust construction, which includes dual 1 inch tubes and an auto trans cooler. It's particularly praised for solving overheating problems, providing stable temperature control even under challenging conditions. A few customers specifically recommend it for custom builds and modifications, noting that it's hard to find a similarly performing alternative for the price.
5
32 reviews
5
31
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Aluminum Radiator
5.0
10 months ago
Chuck
Erie PA
Verified
The Aluminum radiator is good quality and fit nicely
Would Recommend
Great choice for older cars
5.0
2 years ago
Possom
Backwoods Arkansas
Verified
Fit my 35 Chevy great
Would Recommend
Great product would buy again
5.0
2 years ago
Mark H.
Mt. Washington Kentucky
Verified
Worked great for a replacement radiator for my 33 Willys
Would Recommend
Would buy again
5.0
2 years ago
56 International
Hillsboro Il.
Verified
Great quality
Would Recommend
Universal Aluminum Radiator
5.0
3 years ago
David Flagstaff
Flagstaff. Az.
Verified
It's just what I needed for my CJ-5 project.
Would Recommend
Nice quality m
5.0
5 years ago
Bob
Neb
Verified
Great fit for an uncommon p/u
Fit my application
5.0
5 years ago
Tony
Bates City Mo.
Verified
For my 1940 ford coe
Would Recommend
Looks great
4.0
5 years ago
Junkyard Jeff
Sterling PA
Verified
Hard to find a radiator with these dimensions, fits my 47 desoto with a 318 perfectly
Would Recommend
I would buy this product again
5.0
6 years ago
Glenn
Prunedale CA
Verified
Had to get a custom sized radiator for a project. Speedway had a great selection and I found just what I needed
Would Recommend

Great product
5.0
6 years ago
Greg
Clearwater ks
Verified
Quality built
Showing 10 of 32 reviews

