-7%
-7%
|
#910159-15
HiFlow Universal Electric Radiator Cooling Fan, 15 Inch, 1700 CFM
- Help your engine keep cool by adding an electric cooling fan to your radiator
- Free up horsepower by removing your engine driven mechanical fan and installing this electric fan
- Curved blade design reduces noise
$109.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Single Fan Quantity, CW/CCW Rotation
- Help your engine keep cool by adding an electric cooling fan to your radiator
- Free up horsepower by removing your engine driven mechanical fan and installing this electric fan
- Curved blade design reduces noise
- Wide radiators can use two fans in a dual fan configuration for maximum cooling
- Available in 11", 13", and 15" sizes
Key Specs
| Fan Diameter | 15 Inch |
| Maximum Fan CFM | 1700 CFM |
| Fan Flow Type | Reversible |
| Rotation | CW/CCW |
| Blade Material | Plastic |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 910159-15 Details
Speedway Motors 910159-15 Details
HiFlow electric cooling fans provide high performance at a great value. Unique mounting frame has shroud molded-in for improved air flow. Reversible motor, no thermostat. Shroud is 1" larger.
Charts
910-159 Instructions (PDF)
Guides & Documents
Speedway Motors 910159-15 Specifications
Speedway Motors 910159-15 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 910159-15 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fan Diameter | 15 Inch |
| Maximum Fan CFM | 1700 CFM |
| Fan Flow Type | Reversible |
| Rotation | CW/CCW |
| Blade Material | Plastic |
| Overall Width | 15.75" |
| Overall Height | 16.75" |
| Depth | 4.000" |
| GENERAL | |
| Fan Quantity | Single |
| Blade Style | Curved |
| Blade Count | 8-blade |
| Blade Finish | Natural |
| Blade Color | Black |
| Hub Material | Plastic |
| Hub Finish | Natural |
| Hub Color | Black |
| Starting Amps | 6.00 amps |
| Running Amps | 3.25 amps |
| Voltage | 12 volts |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Includes mounting ears and fan mounting kit. Bolt rectangle is 14.50" x 9.88" |
Ratings & Reviews
4.8
43 Reviews
The product is a highly-regarded electric fan noted for its practicality and usability. Its compact and thin design allows it to fit even in tight spaces, hence prominent in vehicles like the Morgan +4, 34 Ford Coupe, and T-Bucket. Optimization to work as a pusher or puller aids its flexibility. Users appreciate its quality and easy installation process, finding the fan a reliable solution to cooling problems. Its ability to be reversed is also a highlight. The product's performance has resulted in multiple recommendations, as customers find it superior compared to competitors. Issues noted include lack of a wiring pigtail, but customers found this easy to fix. The main consensus is that the fan is a valuable, ideal fit for various radiators, providing ample airflow and effectively maintaining temperature.
Ratings & Reviews
4.8
43 Reviews
The product is a highly-regarded electric fan noted for its practicality and usability. Its compact and thin design allows it to fit even in tight spaces, hence prominent in vehicles like the Morgan +4, 34 Ford Coupe, and T-Bucket. Optimization to work as a pusher or puller aids its flexibility. Users appreciate its quality and easy installation process, finding the fan a reliable solution to cooling problems. Its ability to be reversed is also a highlight. The product's performance has resulted in multiple recommendations, as customers find it superior compared to competitors. Issues noted include lack of a wiring pigtail, but customers found this easy to fix. The main consensus is that the fan is a valuable, ideal fit for various radiators, providing ample airflow and effectively maintaining temperature.
4.8
43 reviews
5
38
4
3
3
2
2
0
1
0
Most Liked Positive Review
5.0
Best Fan, you'll never beat the price!
Showed up on time and in great conditions.
Most Liked Negative Review
3.0
seemingly great fan
Bought this fan in the garage sale. It said the fan had a broken shroud(no big deal). I installed the fan and turned it on. It vibrated like crazy, so I turned it off. Examine the fan closely and notice a chunk of the fan was missing. With no returns on garage items it sits in the garage collecting dust. Everything else with Speedway was a quick and great experience
Filter by Ratings
I would buy this again no doubt
4.0
a year ago
Killa K
Kansas
Verified
This fan kept it nice and cool.
Would Recommend
Great Buy!
5.0
a year ago
Muddy Princess
FLORIDA
Verified
This product fit perfectly!
Would Recommend
Work great
5.0
a year ago
Hoss
St. Louis
Verified
Moves a lot of air. I use it to supplement my clutch fan on very hot days
Would Recommend
Quality fan
5.0
a year ago
Hotrodicas
Burbank ca.
Verified
This fan is being used on a 1965 Land Rover restoration project it fits perfectly looks great and pulls a ton of air great addition to this custom restoration
Would Recommend
Yes
5.0
2 years ago
Raymond
Kansas City
Verified
This product fit and worked perfectly in my Lightning Sprint Car.
Would Recommend
Exactly what was needed!
5.0
2 years ago
MikeM
Portland, OR
Verified
Installed this fan ahead of the radiator on a 1961 Morgan +4 (notorious for cooling problems in the US). Fit well, does the job. What more to ask for?
Would Recommend
yes definitly use this again
5.0
4 years ago
34 coupe
st louis mo
Verified
34 ford coupe
Yes I would buy this again
5.0
5 years ago
Nightmare
Earling iowa
Verified
I have bought two of these and have had no problems. They work as a pusher or puller.the only bad thing is they do not come with a pigtail for wiring. But easy fix I installed my own plug ends
Would Recommend

Love this fan
4.0
5 years ago
Dino
New Iberia La
Verified
Put it on my t-bucket,fits perfect
Would Recommend
Yes I would buy this again
5.0
6 years ago
Jerry
Fayetteville AR
Verified
It is a great fan for my new air conditioner
Would Recommend
Showing 10 of 43 reviews

