$120 Off
$120 Off
|
#91032908
Tuff Stuff GM Saginaw Power Steering Pump with Reservoir
- Fits 1970-1974 Camaro/Firebird, Nova, Chevelle/Malibu, Monte Carlo
- Pump comes with a new reservoir, billet cap, chrome hardware, and new dipstick
- Pump has a 3/8" hose barb for return line and a female 5/8"-18 inverted flare fitting for the high pressure outlet
Starting from
$191.99
/each
In Stock
$312.03
Save $120.04
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Fits 1970-1974 Camaro/Firebird, Nova, Chevelle/Malibu, Monte Carlo
- Pump comes with a new reservoir, billet cap, chrome hardware, and new dipstick
- Pump has a 3/8" hose barb for return line and a female 5/8"-18 inverted flare fitting for the high pressure outlet
- Available in powder coated black or chrome finish
- This is the desirable early style 1965-79 "Type 1" pump with threaded and keyed shaft for easy pulley installation
Key Specs
| MFG. Part # | Select Finish |
| Power Steering Pump Style | Saginaw |
| Power Steering Pump Finish | Select Finish |
| Power Steering Pump Material | Steel |
| Power Steering Pulley Included | No |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
These Saginaw power steering pumps from Tuff Stuff come with a new reservoir, billet cap, chrome hardware, and new dipstick. Desirable early style 1965-79 "Type 1" pump with threaded and keyed shaft for easy pulley installation. Available in powder coated black or chrome finish. Hoses are available from most local parts stores.
Pump has a 3/8" hose barb for return line and a female 5/8"-18 inverted flare fitting for the high pressure outlet. Pulley not included.
Works well with small block Chevy engine brackets 916-67920 or 913-32902.
Application
Equivalent to to original pump found on:
- 1970-74 Camaro/Firebird
- 1970-74 Nova
- 1970-74 Chevelle/Malibu
- 1970-74 Monte Carlo
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Tuff Stuff |
| Power Steering Pump Style | Saginaw |
| Power Steering Pump Finish | Select Finish to see |
| Power Steering Pump Material | Steel |
| Power Steering Pulley Included | No |
| Inlet Fitting | 3/8" |
| Outlet Fitting | 5/8"-18 |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Select Finish to see |
| GTIN Code | Select Finish to see |
| Power Steering Pump Color | Select Finish to see |
| Power Steering Pump Reservoir Included | Yes |
| Power Steering Pump Reservoir Style | Integral |
| Power Steering Pump Reservoir Finish | Select Finish to see |
| Power Steering Pump Reservoir Material | Steel |
| Power Steering Pump Reservoir Color | Select Finish to see |
| Power Steering Pump Brackets Included | No |
| Overall Width | 5.5" |
| Overall Height | 9" |
| Shaft Diameter | 0.63" |
| Stud Length | 1" |
| Hardware Included | No |
| Fittings Included | No |
Ratings & Reviews
4.6
29 Reviews
Customers appreciate this product for its good fit on various engines, highlighting its usability across different vehicle models. The product presents a perfect period-correct feature for certain engines, adding to its appeal. Reviewers have repeatedly purchased this product, showcasing its reliable quality. Some customers faced minor alignment issues with the return tube, but have managed to make it work. The pump is praised for its excellent chrome quality making it aesthetically pleasing. Customers complained about previous products from different brands failing while this one has proven dependable. Despite some reports of leak problems, overall the product is well-regarded for its high quality, fitment, and impressive appearance.
Ratings & Reviews
4.6
29 Reviews
Customers appreciate this product for its good fit on various engines, highlighting its usability across different vehicle models. The product presents a perfect period-correct feature for certain engines, adding to its appeal. Reviewers have repeatedly purchased this product, showcasing its reliable quality. Some customers faced minor alignment issues with the return tube, but have managed to make it work. The pump is praised for its excellent chrome quality making it aesthetically pleasing. Customers complained about previous products from different brands failing while this one has proven dependable. Despite some reports of leak problems, overall the product is well-regarded for its high quality, fitment, and impressive appearance.
4.6
29 reviews
5
21
4
5
3
2
2
1
1
0
Most Liked Positive Review
4.0
Banjoo shape is 1974 period correct.
The mount bolts are both to short. Had to get NOS bolts, one with a shoulder. Low pressure return tube curves in the wrong direction. It should point straight out. I had to drill a hole in the bottom web of my AMC V8 bracket. The "Banjoo" shape is period correct for my 1974 AMC V8 so I decided to keep it despite the required modes. It does off-Set my engine color scheme.
Most Liked Negative Review
3.0
meets my needs
Pump fits Bill's Hot Rod bracket (91667920-BLK) perfectly. Still working on leak problem with adapter (91032921) though.
Filter by Ratings
Great product
5.0
6 months ago
Mark
Michigan
Verified
Great quality but haven't installed it yet !!
Would Recommend
Perfect for my project
5.0
a year ago
#9 Gary
Auburn Hills Mi.
Very nice product
Would Recommend
Replacement for same pump
4.0
a year ago
Dave
Omaha, NE
Verified
The retention bolt stipped out of the prior tuff stuff ps pump. The new pump worked exactly as advertised. On the first long road trip the same retention bolt worked it's way loose and fell out on the road. Replaced with standard bolt and lock washer and no issues. Pump works great otherwise.
Would Recommend
Banjoo shape is 1974 period correct.
4.0
2 years ago
Jeepster
Ft. Knox, Ky
Verified
The mount bolts are both to short. Had to get NOS bolts, one with a shoulder. Low pressure return tube curves in the wrong direction. It should point straight out. I had to drill a hole in the bottom web of my AMC V8 bracket. The "Banjoo" shape is period correct for my 1974 AMC V8 so I decided to keep it despite the required modes. It does off-Set my engine color scheme.
Would Recommend
yes it works great
5.0
2 years ago
LARRY
OMAHA, NE
Verified
fit engine good put it on a 1941 chevy coupe 305 engine
Would Recommend
I would buy and use again
5.0
3 years ago
Mike's 55
Lake Havasu City, AZ
Verified
Is being used on a 454 BBC in my 55 Bel Air
Would Recommend
yes
5.0
3 years ago
buddy
nickerson ne
Verified
Fit into my 49 mercury on a 350 engine
Would Recommend
I will purchase again when necessary
5.0
3 years ago
none
FL
Verified
This pump is a good replacement for my original
Would Recommend
Works great
5.0
3 years ago
Don
Harrisville, Utah
Verified
After going through two March PS Pumps that failed this pump is great.
Would Recommend
yes
5.0
4 years ago
chevelle man
omaha ne
Verified
nice part , not the first one ive botton
Would Recommend
Showing 10 of 29 reviews

