|
#25040165
Speedway Vintage 16x4.5 Steel Wheels, 5 on 4.5/4.75, 2.75 Inch BS
- Wheels are constructed from high quality materials
- They are ideal for your vintage inspired hot rod
- Available in a variety of sizes and with dual bolt patterns to fit your application
Starting from
$241.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Wheels are constructed from high quality materials
- They are ideal for your vintage inspired hot rod
- Available in a variety of sizes and with dual bolt patterns to fit your application
- Comes pre driller with the 5x4.5 in.
- 5x4.75 in. dual bolt pattern
Key Specs
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 4.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 2.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
These wheels carry the style and grace of original Ford steel wheels from the early forties. Constructed from high quality materials, these rims are just the ticket for your vintage inspired hot rod. What makes these steel wheels even better than genuine Ford wheels is that they come in a variety of sizes and with dual bolt patterns to fit your application.
A variety of options are available for center caps. Must use our Vintage Series caps or adapters - original caps will not fit these wheels without adaptation.
- 16 x 4.5 Vintage Wheel
- Dual 5 on 4.5/4.75 bolt pattern
- 2.75" backspace
- Choose Between Chrome or Plain
- Sold each
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Speedway Motors |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 4.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 2.75" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 2.500" - 2.999" |
| Finish | Select Finish to see |
| Color | Select Finish to see |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | Dual: 5 on 4.5" | 4.75" |
| Diameter | 16" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Wheel Center Finish | Select Finish to see |
| Wheel Rim Finish | Select Finish to see |
| Center Bore Diameter | 3" |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | Steel |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
4.5
4 Reviews
Customers positively review the product as a good quality, old-school rim, appreciated mainly for its aesthetics. It also stands out for being good value for its cost, despite minor issues with uncleaned welds in some units, which, to several customers, is an overlooked detail. Some customers reported receiving the wheels in bare metal that had begun rusting in spots, but overall impressions were satisfied and customers would repurchase. Compared to competitors, our product is recommended for its balance between affordability and quality.
Ratings & Reviews
4.5
4 Reviews
Customers positively review the product as a good quality, old-school rim, appreciated mainly for its aesthetics. It also stands out for being good value for its cost, despite minor issues with uncleaned welds in some units, which, to several customers, is an overlooked detail. Some customers reported receiving the wheels in bare metal that had begun rusting in spots, but overall impressions were satisfied and customers would repurchase. Compared to competitors, our product is recommended for its balance between affordability and quality.
4.5
4 reviews
5
2
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
good looking
5.0
10 months ago
all4sho
byron, ga
Verified
good looking, well made, plain raw steel wheel
Would Recommend
Nice qualty
4.0
3 years ago
Happy
Alabama
Verified
Great looking old school rim
Would Recommend
Good product for the price
4.0
7 years ago
'35
MN
Verified
If you are picky, you'll have to clean some of the welds on the inside of the wheel.
Would Recommend
Would buy again
5.0
8 years ago
Dust
Central Texas
Verified
Nice wheels. Wheels came bare metal and had started to rust in a few places. Otherwise, happy with them.
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews

