|
#25045155
Speedway Vintage 15x5 Steel Wheels, 5 on 5.5, 3 Inch BS
- These wheels carry the style and grace of original Ford steel wheels
- Constructed from high quality materials, these are just the ticket for your vintage inspired hot rod
- What makes these even better than genuine Ford wheels is that they come in a variety of sizes to fit your application
Starting from
$161.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- These wheels carry the style and grace of original Ford steel wheels
- Constructed from high quality materials, these are just the ticket for your vintage inspired hot rod
- What makes these even better than genuine Ford wheels is that they come in a variety of sizes to fit your application
- 15 x 5 Vintage Wheel
- 5 on 5.5 bolt pattern
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
These wheels carry the style and grace of original Ford steel wheels from the early forties. Constructed from high quality materials, these are just the ticket for your vintage inspired hot rod. What makes these even better than genuine Ford wheels is that they come in a variety of sizes to fit your application.
Wheels feature an Early Ford 5 on 5.5” bolt pattern with a faithful ’40 style lug pad. Perfect for era-correct chrome steelies.
A variety of options are available for center caps. Must use our Vintage Series caps or adapters - original caps will not fit these wheels without adaptation.
- 15 x 5 Vintage Wheel
- 5 on 5.5 bolt pattern
- 3" backspace
- Choose Between Chrome or Plain
- Sold each
Guides & Documents
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Speedway Motors |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Select Finish to see |
| Color | Select Finish to see |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 5.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Wheel Center Finish | Select Finish to see |
| Wheel Rim Finish | Select Finish to see |
| Center Bore Diameter | 3.6875" |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | Steel |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
4.8
5 Reviews
Customers appreciate the product for its exceptional quality and appealing look, stating that these wheels produce a desirable aesthetic effect ("THE LOOK"). The wheels reportedly enhance the appearance of various vehicles, like a 31' coupe. They feature a well-received chrome finish, which adds a striking shine and fits perfectly. Although there were fitment issues with disc brake conversions due to the wheel construction, no such problems were mentioned with regular applications. Overall, customers would buy these wheels again due to their satisfactory quality and fitment.
Ratings & Reviews
4.8
5 Reviews
Customers appreciate the product for its exceptional quality and appealing look, stating that these wheels produce a desirable aesthetic effect ("THE LOOK"). The wheels reportedly enhance the appearance of various vehicles, like a 31' coupe. They feature a well-received chrome finish, which adds a striking shine and fits perfectly. Although there were fitment issues with disc brake conversions due to the wheel construction, no such problems were mentioned with regular applications. Overall, customers would buy these wheels again due to their satisfactory quality and fitment.
4.8
5 reviews
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Did not clear disc brakes
4.0
2 years ago
Dave
Albany, NY
The wheel cleared the outside circumference of the caliper. The construction of the wheel was such that it did not clear the face of the caliper when the lug nuts were tightened. If you have a disc brake conversion from drums, I would suggest ordering one to confirm the fit before ordering a complete set. The wheel, service, and shipments were all fine, it was strictly a disc brake wheel fit problem.
You want "THE LOOK" with 5x5.5? These are "THE CATS MEOW"
5.0
4 years ago
Fast eddie
Montana
Verified
You want "THE LOOK" with 5x5.5? These are "THE CATS MEOW" 30 A
Would Recommend
Nice quality and shipped quick
5.0
4 years ago
31coupe
Painesville ohio
Verified
Looks good on the front of my 31' coupe
yes i would buy again
5.0
7 years ago
remo
naples fl
Verified
wheels look good
Would Recommend
Absolutely buy again!
5.0
8 years ago
Ford1933
Jenison, Michigan
Verified
Nice chrome and great fitment!! Great shine love it!!
Would Recommend
Showing 5 of 5 reviews

