|
#250025512
Speedway O/E Style Hot Rod Raw Steel Wheel 15x5, 5x4.5, 3.0 BS
- Accepts 10 1/8" spider ring or hub cap
- Use in conjunction w/OE taper lug nuts
- Disc brake friendly
$166.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 5" Width, Raw
- Accepts 10 1/8" spider ring or hub cap
- Use in conjunction w/OE taper lug nuts
- Disc brake friendly
- Works with most disc brake setups
- Center hole size is 2.840"
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 250025512 Details
Speedway Motors 250025512 Details
- O.E.M. style steel 15 inch wheel
- Bare steel finish
- 3" backspace
- 2.840" center hole
- 5 on 4.5" (Ford/Mopar) bolt pattern
- Use in conjunction with O/E taper lug nuts
- Works with most disc brake setups
- Add 10-1/8" spider rings and caps (sold separately) for a neat '60s style look
Guides & Documents
Speedway Motors 250025512 Specifications
Speedway Motors 250025512 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 250025512 |
| Brand | Speedway Motors |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 3" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 3.000" - 3.499" |
| Finish | Raw |
| Color | Natural |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Wheel Center Finish | Natural |
| Wheel Rim Finish | Natural |
| Weight | 19.95 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | Steel |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
4.9
14 Reviews
Customers hold consistent praise for the O/E Style Raw Steel Wheel 15x5 5x4.5 3.0 BS, focusing on its high-quality construction, precision fit, and compatibility with different vehicle models. Enthusiastic reviews assert the wheel balances well, preventing vehicular "dance" around. Users appreciate its perfect fit for hubcaps, including full-size and dog dish styles, and its availability in difficult-to-find specs. Though some customers would prefer a painted or powder-coated version, the product's overall performance is stellar. A noteworthy aspect is the product's support for disc brakes on small width stock type early Ford wheels. Its usefulness and durability could encourage repeat purchases and recommendations.
Ratings & Reviews
4.9
14 Reviews
Customers hold consistent praise for the O/E Style Raw Steel Wheel 15x5 5x4.5 3.0 BS, focusing on its high-quality construction, precision fit, and compatibility with different vehicle models. Enthusiastic reviews assert the wheel balances well, preventing vehicular "dance" around. Users appreciate its perfect fit for hubcaps, including full-size and dog dish styles, and its availability in difficult-to-find specs. Though some customers would prefer a painted or powder-coated version, the product's overall performance is stellar. A noteworthy aspect is the product's support for disc brakes on small width stock type early Ford wheels. Its usefulness and durability could encourage repeat purchases and recommendations.
4.9
14 reviews
5
12
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Perfect for Pre-War Mopar with disc brake converstions
4.0
a year ago
Soldamos
Gig Harbor
Verified
I have a 1941 Dodge Coupe that I needed to find wheels for that would allow me to 1) convert to disc brakes, 2) have the right offset so the wheels fit within the wheel wells nicely when slammed, 3) have the right width to give me option for bias-ply or radial white walls, and 4) run full wheel covers. This rim covered three of my necessities. For wheel covers, I tack-welded small pieces of round stock equally spaced onto the rim so the wheel covers have something to grip. Then I powder coated them. Having the nubs from the factory would have been nice but the work wasn't hard if you have a little fabrication skills.
Would Recommend
O/E Style Raw Steel Wheel 15x5 5x4.5 3.0 BS
5.0
2 years ago
Chuck
Cape Coral, FL
Verified
replaced a bent rim on my 1956 Thunderbird - same size - good quality - no balancing problems - full size hubcaps fit perfect
Would Recommend
I would purchase this item again if need be
5.0
3 years ago
Tom the hammer
Council bluffs ia
Verified
great fit no problems
Would Recommend
I 'm grateful to find these parts
5.0
3 years ago
bruce
Ottawa , Canada
Verified
These wheels are impossible to find anywhere but Speedway,They solve the problem of disc brakes on a small width stock type early Ford wheel that I can use dog dish hubcaps on ! Yeah !
Would Recommend
yes
5.0
5 years ago
Commander 48
Milton Wi
Verified
sale people were very helpful
Would Recommend
Well made! Great fit
5.0
5 years ago
SteveB
Preston,CT
Verified
Great product. Would be nice if there was a powder coated color option. Back wheels are still pending - back ordered.
Great products with fast shipping. A++++
5.0
7 years ago
Bob
Dyer Tennessee
Verified
Hard to find wheels in stock and made USA made. And with tech help to verify that they fit. Will order again and again.
Would Recommend
Good quality wheel, no issues .
5.0
7 years ago
LHFLA
Sarasota, FL
Verified
I purchased this wheel to replace one on the front axle of my T-Bucket. The old wheel looked good, but had run out and that made the front end want to "dance" around. This new wheel balanced nice and no run out. The car drives as it should now. I was surprised that I was able to get a perfect match for the old wheel, Thanks Speedway for having the products we need.
Would Recommend
Awesome product fit perfect
5.0
8 years ago
Tiacca48
Massapequa, ny
Verified
Great wheels at a great price
Would Recommend
Just what I needed
5.0
8 years ago
Gordo
North Platte Nebraska
Verified
Just looking for a steel wheel for hubcaps. Will work great
Would Recommend
Showing 10 of 14 reviews

