#9101967-SIL-15X7
GM Rally Dual Pattern, 4.5"-4.75" Silver 15x7
- Constructed from high quality steel with precision stamped centers that are fully welded
- 15-inch diameter steel wheel clears most 11-inch disc brake kits and factory drum brakes
- Convenient Ford/GM dual bolt pattern with 5x4-1/2 (Ford) and 5x4-3/4 (Chevy) bolt patterns
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 7" Width, Gloss
- Available in 4-, 5-, 6-, 7-, 8-, and 10-inch wide with classic silver painted finish
- Center caps, trim rings, lug nuts, and tire valve stems sold separately
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9101967-SIL-15X7 Details
Speedway Motors 9101967-SIL-15X7 Details
- Authentic GM Rally Wheel styling with five rectangular cooling slots
- 15-inch steel rim with welded center for strength and original looks
- Available in 4-, 5-, 6-, 7-, 8-, and 10-inch widths for square or staggered fitments
- Features dual pattern Ford/GM 5-lug bolt pattern of 5x4-1/2 and 5x4-3/4
- Backspacing options of 2-1/2-, 3-1/4-, 4-, and 4-1/4-inch determined by wheel width
- Classic silver argent paint finish
- Works with both bias ply and modern radial tire construction
- Trim rings, center caps, lug nuts, and valve stems all sold separately
Finish Your Muscle Car or Classic Truck Project With GM-Style Rally Wheels
Premium Steel Construction for Strength with Period Styling
Application
- Choose 15x4, 15x5, 15x6, 15x7, 15x8, or 15x10 size (backspacing varies by wheel width)
- Silver painted finish
- For RWD vehicles only
- Dual-drilled bolt pattern fits both 5x4.5 & 5x4.75 bolt circles
Guides & Documents
Speedway Motors 9101967-SIL-15X7 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9101967-SIL-15X7 |
| Brand | Speedway Motors |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Backspace | 4.25" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 6 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Silver |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | Dual: 5 on 4.5" | 4.75" |
| Diameter | 15" |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 3.22" |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | Steel |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Recommended Valve Stem | .445" |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
| Offset | 6" |