-9%
-9%
|
#72152341
QA1 RCK52341 Rear Coil-Over Conversion Kit, 1964-72 A-Body, 175 Pound
- Shocks and 175 LB coil springs included
- Compressed length measures 11.6" and extended is 16.8
- Specifically designed for the 1964-1972 A-body
$886.95
/pair
In Stock
$982.60
Save $95.65
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Buick, Chevy, GMC, Oldsmobile, Pontiac, Rear Position
- Shocks and 175 LB coil springs included
- Compressed length measures 11.6" and extended is 16.8
- Specifically designed for the 1964-1972 A-body
- Features an easy bolt-in installation that does not require any cutting or welding
- Comes with specifically designed mounting brackets and single adjustable aluminum shocks
Key Specs
| Position | Rear |
| Spring Rate | 175 lbs. |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 RCK52341 Details
QA1 RCK52341 Details
- Easy bolt-in installation
- No cutting or welding
- 175 pound spring rate
- Aluminum construction
- All hardware included
- Single adjustable
- Lowers vehicle
- 100 percent dyno tested
- For 1964-72 Chevelle
Application
BUICK
Gran Sport 1965 - 1967
Skylark 1964 - 1972
Special 1964 - 1969
CHEVY
Chevelle 1964 - 1972
El Camino 1964 - 1972
Malibu 1964 - 1967
Monte Carlo 1970 - 1972
GMC
Sprint 1971 - 1972
OLDSMOBILE
442 1964 - 1971
Cutlass 1964 - 1972
Cutlass Supreme 1967 - 1972
Vista Cruiser 1964 - 1972
PONTIAC
Grand Prix 1964 - 1972
GTO 1964 - 1972
LeMans 1964 - 1972
Tempest 1964 - 1970
Guides & Documents
QA1 RCK52341 Specifications
QA1 RCK52341 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | RCK52341 |
| Brand | QA1 |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 175 lbs. |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Upper Shock Mount | Eyelet |
| Lower Shock Mount | Eyelet |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Compressed Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Compressed Length | 14" |
| Extended Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Extended Length | 20.5" |
| Spring Diameter | 2.5" |
| Spring Length | 14 Inch |
| Number of Valving Selections | 18 |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Spherical bearing |
| Body Diameter | 2.00" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Notes | Later model vehicles tend to weigh more on average. Please take this into account when ordering springs. POSSIBLE SPRING SELECTION: 72114HT175 175 LB. RATED |
| GTIN Code | 806990067173 |
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers offer positive feedback on the quality, ease of installation, and improved ride comfort of the QA1 suspension kit. It's appreciated as the best money spent on suspension, with some noting great results even without professional mechanic skills. The kit fits well, with one customer commenting on how it accommodated large exhaust and wheel sizes without issue. Users also mentioned a significant enhancement in ride quality and the added benefit of adjustable ride height. They recommend getting the needle bearing kit and proper adjustment wrenches for the best experience. Overall, compared to other products, QA1 stands out as a preferred choice.
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers offer positive feedback on the quality, ease of installation, and improved ride comfort of the QA1 suspension kit. It's appreciated as the best money spent on suspension, with some noting great results even without professional mechanic skills. The kit fits well, with one customer commenting on how it accommodated large exhaust and wheel sizes without issue. Users also mentioned a significant enhancement in ride quality and the added benefit of adjustable ride height. They recommend getting the needle bearing kit and proper adjustment wrenches for the best experience. Overall, compared to other products, QA1 stands out as a preferred choice.
4.8
4 reviews
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great kit
4.0
6 years ago
Rod
St. Louis, MO
Verified
Great bolt in kit. Might be a little too firm for a stock '64-65 A-body though.
Would Recommend
Best for the money
5.0
7 years ago
Butternut67
Houston TX
Verified
Best money spent on suspension for sure! Definitely recommend QA1 to anyone in need.
Would Recommend
Definitely impressed with QA1 products.
5.0
8 years ago
DanO
Channahon, IL
Not a mechanic by trade. Followed instructions and videos, no problems with installation. Only modification I had to make/remove was the exhaust around axle and the rear tips. Have a magnaflow 3 inch exhaust, so easier to remove to make more room to work. I took my time and it only took about 3 hours, no lift or air tools. I even have 15x10 with a 5.5 inch back space, no issues, plenty of room. Good job QA1.
Would Recommend

I would buy again
5.0
9 years ago
RAP
Fallbrook, CA
Verified
Installed on a 72 Chevelle SS with a big block. The install was easy overall. Instructions say to attach the shock to the top bracket then position. Seems they believe you can not get a 3/4 wrench on the bolt. I used a stubby (cut an old wrench if you have to) on the nut nearest the tank and 3/4 offset wrench on the bolt head. Just seemed easier to me then holding the shock and trying to place the small bolts from the top. Holding the shock, feeding the bolt through and starting the nut on the bottom in such a tight spot seems more difficult. The shock and brackets are very nice. All the holes lined up. The ride quality is greatly improved. I am able to fine tune the ride height easily. Buy the needle bearing kit and correct adjustment wrenches; you will be glad you did.
Would Recommend

Showing 4 of 4 reviews
Fitment
Fitment
1965-1967 Buick Gran Sport
1964-1972 Buick Skylark
1964-1969 Buick Special
1964-1972 Chevy Chevelle
1964-1972 Chevy El Camino
1964-1967 Chevy Malibu
1970-1972 Chevy Monte Carlo
1971-1972 GMC Sprint
1964-1971 Oldsmobile 442
1964-1972 Oldsmobile Cutlass
1967-1972 Oldsmobile Cutlass Supreme
1964-1972 Oldsmobile Vista Cruiser
1964-1972 Pontiac Grand Prix
1964-1972 Pontiac GTO
1964-1972 Pontiac LeMans
1964-1970 Pontiac Tempest
