Key Specs
| Position | Front |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 GD401-10450A Details
QA1 GD401-10450A Details
The QA1 GM Pro Coil System is a great option for anyone looking for fully adjustable ride height and valving control. Choose a spring rate and adjustability that fits your driving style, adjust the valving to match and you are on your way. These shocks also utilize a fully threaded body that allows you to adjust your ride height for the perfect stance or to finely tune the weight balance for superior handling.
Guides & Documents
QA1 GD401-10450A Specifications
QA1 GD401-10450A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | GD401-10450A |
| Brand | QA1 |
| Position | Front |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Stroke | 4.00 |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Compressed Length Range | 8.00" to 8.99" |
| Compressed Length | 8.63" |
| Extended Length Range | 12.00" to 12.99" |
| Extended Length | 12.88" |
| Number of Valving Selections | 324 |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Body Diameter | 2.00" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Crossmember Included | No |
| Welding Required | No |
| Gas Charged | No |
| Color | Black |
| Mounting Bracket Included | No |
| Spring Finish | Powder Coated |
| Notes | Double adjustable coil-overs, designed to fit applications with small block engines. |
| GTIN Code | 806990062444 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1973-1974 Buick Apollo
1967-1969 Chevy Camaro
1968 Chevy Chevy II
1969-1974 Chevy Nova
1973-1974 Oldsmobile Omega
1967-1969 Pontiac Firebird
1971-1974 Pontiac Ventura
