$104 Off
$104 Off
|
#721GD40110600A
QA1 GD401-10600A GM Pro Coil System, Double Adj, Tapered Pigtail
- These QA1 GM Pro Coil Systems are a great option for anyone looking for fully adjustable ride height and valving control
- These shocks also utilize a fully threaded body that allows you to adjust your ride height for the perfect stance or to finely tune the weight balance for superior handling
$964.95
/kit
Factory Shipped
$1,069.01
Save $104.06
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Buick, Chevy, Oldsmobile, Pontiac, Front Position
- These QA1 GM Pro Coil Systems are a great option for anyone looking for fully adjustable ride height and valving control
- These shocks also utilize a fully threaded body that allows you to adjust your ride height for the perfect stance or to finely tune the weight balance for superior handling
- Specially designed for QA1's Pro Coil Systems, the American-made lightweight high travel springs have fewer coils and a smaller wire diameter, resulting in increased travel due to the larger distance between the coils
- They reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance
- Multiple spring rate options are also available and have been successfully tested in various applications, from casual street driving to hard core race applications
Key Specs
| Position | Front |
| Spring Rate | 600 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 GD401-10600A Details
QA1 GD401-10600A Details
- These QA1 GM Pro Coil Systems are a great option for anyone looking for fully adjustable ride height and valving control
- These shocks also utilize a fully threaded body that allows you to adjust your ride height for the perfect stance or to finely tune the weight balance for superior handling
- Specially designed for QA1's Pro Coil Systems, the American-made lightweight high travel springs have fewer coils and a smaller wire diameter, resulting in increased travel due to the larger distance between the coils
- They reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance
- Multiple spring rate options are also available and have been successfully tested in various applications, from casual street driving to hard core race applications
- Lightweight Billet Aluminum Coil-Over Shocks
- High Travel Springs
- Easy, Bolt-In Installation
- Ride Height Adjustable
- 100% Dyno Tested and Serialized, Serviceable and Rebuildable by QA1 Authorized Service Centers
- Made in the USA
- Used in drag racing, street performance, autocross, road racing and street rod applications
- Sold in Pairs
Guides & Documents
QA1 GD401-10600A Specifications
QA1 GD401-10600A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | GD401-10600A |
| Brand | QA1 |
| Position | Front |
| Spring Rate | 600 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Stroke | 4.00 |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | T-Bar |
| Finish | Powder Coated |
| GENERAL | |
| Compressed Length Range | 8.00" to 8.99" |
| Compressed Length | 8.63" |
| Extended Length Range | 12.00" to 12.99" |
| Extended Length | 12.88" |
| Number of Valving Selections | 324 |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Body Diameter | 2.00" |
| Sold in Quantity | Pair |
| Adjustable | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Crossmember Included | No |
| Welding Required | No |
| Gas Charged | No |
| Color | Silver |
| Mounting Bracket Included | No |
| Suspension Height Adjustment | 0.0-2.0 Inch Lowered |
| Spring Finish | Powder Coated |
| Recommended Front End Weight | 2,201-2,300 lbs. |
| Notes | Designed to fit applications with big block engines. Coilover shocks are double adjustable Pro series GD401 shocks. Springs are 10 tapered with a pigtail upper end style 10HTSP600 springs. |
| GTIN Code | 806990120069 |
| Adjustable Valving | Yes |
| Adjustable Mounting Bracket Included | No |
| Bushing Color | Black |
| Lower Mount | Bar pin |
| Upper Mount | Stud |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1973-1974 Buick Apollo
1967-1969 Chevy Camaro
1968 Chevy Chevy II
1969-1974 Chevy Nova
1973-1974 Oldsmobile Omega
1967-1969 Pontiac Firebird
1971-1974 Pontiac Ventura
