|
#9103727
Pro-Grip Quick Release Steering Wheel Kit, 15 Inch, No Dish
- Steering wheel has a5" diameter an no dish
- Kit includes the steering wheel, an aluminum quick disconnect, 3/4" RH steel steering heim, and two 3/4" RH jam nuts
- The Pro-Grip wheel has a 1-1/4" rim and is made from lightweight aluminum
$129.99
/kit
In Stock
$132.04
Save $2.05
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Oval Track Cars, Racing Steering Wheel Style, None Dish
- Steering wheel has a5" diameter an no dish
- Kit includes the steering wheel, an aluminum quick disconnect, 3/4" RH steel steering heim, and two 3/4" RH jam nuts
- The Pro-Grip wheel has a 1-1/4" rim and is made from lightweight aluminum
- Finger nubs are spaced 1" apart for a secure grip
- Quick disconnect has a 3/4" steel weld-on sleeve
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Steering Wheel Style | Racing |
| Outside Diameter | 15" |
| Spoke Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Steering Wheel Mount Style | 3 Bolt |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9103727 Details
Speedway Motors 9103727 Details
Includes a 15" flat Pro Grip steering wheel, aluminum quick disconnect, 3/4" RH steel steering heim, and two 3/4" RH jam nuts.
- Aluminum Steering Wheel
- 15" diameter
- Flat Face
- Pro-Grip wheel has a 1-1/4" rim
- The finger nubs are spaced 1" apart for a secure grip
- Aluminum Quick Disconnect
- Push botton style (no pin)
- 3/4" steel weld-on sleeve
- Purple anodized hub
Speedway Motors 9103727 Specifications
Speedway Motors 9103727 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9103727 |
| Brand | Speedway Motors |
| Steering Wheel Style | Racing |
| Outside Diameter | 15" |
| Spoke Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Steering Wheel Mount Style | 3 Bolt |
| Spoke Color | Natural |
| GENERAL | |
| Dish | None |
| Spoke Quantity | 3 |
| Grip Color | Natural |
| Installation Kit Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | Includes steering wheel, bolts, heim, jam nuts, and 3/4" quick release hub. |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Product
5.0
10 years ago
Marty
Kentucky
Verified
Works Great
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
