|
#120MO970136
Moto Metal MO97079035312N Wheel, 17 x 9
$228.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 4.53" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMoto Metal MO97079035312N Details
Moto Metal MO97079035312N Details
Play by your own set of rules. Moto Metal is loud, wild, and rebelious - style that perfectly defines you. The opportunities are endless. Moto Metal Wheels offers wicked cool designs, brilliant finishes in chrome, solid black, or machined and an outstanding, affordable wheel option for nearly all applications. Be bold. Step out of the box with Moto Metal.
- Features a Gloss Finish
- Wheel diameter of 17 inches with a width of 9 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Guides & Documents
Moto Metal MO97079035312N Specifications
Moto Metal MO97079035312N Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MO97079035312N |
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 4.53" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | -12 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 5 on 5" | 5.5" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 27 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| Notes | Gloss Black With Machined Face |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463127248 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | -12" |
