|
#120MO962140
Moto Metal MO96289063300 Wheel, 18 x 9
$271.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMoto Metal MO96289063300 Details
Moto Metal MO96289063300 Details
Play by your own set of rules. Moto Metal is loud, wild, and rebelious - style that perfectly defines you. The opportunities are endless. Moto Metal Wheels offers wicked cool designs, brilliant finishes in chrome, solid black, or machined and an outstanding, affordable wheel option for nearly all applications. Be bold. Step out of the box with Moto Metal.
- Features a Gloss Finish
- Wheel diameter of 18 inches with a width of 9 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Guides & Documents
Moto Metal MO96289063300 Specifications
Moto Metal MO96289063300 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MO96289063300 |
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 6 on 135mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 32 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| Notes | Gloss Black With Milled Accents |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463037646 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 0" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2003-2014 Ford Expedition
2004-2018 Ford F-150
2004-2018 Ford Lobo
2006-2014 Lincoln Mark LT
