|
#120MR107010
Motegi Racing MR10788042342 Wheel, 18 x 8
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Wheels
Key Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x110 mm |
| Wheel Backspace | 6.15" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMotegi Racing MR10788042342 Details
Motegi Racing MR10788042342 Details
Motegi Racing Wheels combine exotic styling with domestic practicality. With designs inspired by top tier road racing, drifting and rally racing, you can expect to find Motegi Racing Wheels in the mix at World Endurance Challenge, Formula Drift and Global Rally Cross events across the world. These experiences have led Motegi Racing to innovations in wheel construction and finishes that set them apart in the industry. Wheel designs and inspired by American racing history, in a variety of finishes for any style - Motegi Racing Wheels will help you roll into victory lane!
- Features a Gloss Finish
- Wheel diameter of 18 inches with a width of 8 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Guides & Documents
Motegi Racing MR10788042342 Specifications
Motegi Racing MR10788042342 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MR10788042342 |
| Brand | Motegi Racing |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x110 mm |
| Wheel Backspace | 6.15" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 42 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 5 on 110mm |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 26 lbs. |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| Notes | Gloss Black Machined |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463000466 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Warranty | 1-year on wheel finish |
| Lug Nuts Included | No |
| Offset | 42 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2017-2018 Alfa Romeo Giulia
2018 Alfa Romeo Stelvio
2007-2008 Cadillac BLS
2000-2008 Chevy Astra
2005-2010 Chevy Cobalt
2008 Chevy Vectra
2017-2018 Dodge Neon
2016-2018 Fiat 500X
2007-2010 Pontiac G5
2005-2006 Pontiac Pursuit
2006-2009 Pontiac Solstice
2012 Saab 9-3 Griffin
2010-2011 Saab 9-3X
1994-1998 Saab 900
2008-2009 Saturn Astra
2007-2009 Saturn Aura
2004-2007 Saturn Ion
2001-2002 Saturn L100
2001-2003 Saturn L200
2001-2005 Saturn L300
2000 Saturn LS
2000 Saturn LS1
2000 Saturn LS2
2000 Saturn LW1
2000 Saturn LW2
2001-2003 Saturn LW200
2001-2003 Saturn LW300
2007-2010 Saturn Sky
2008-2011 Tesla Roadster
