-34%
-34%
|
#37610791
MagnaFlow 10791 2.5 Inch Performance Stainless Crossover X-Pipe
$146.00
/each
Factory Shipped
$222.44
Save $76.44
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 10791 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 10791 Details
MagnaFlow 10791 Details
X-Pipe transitions are available in 2.25" to 3" inlet/outlet diameters and can be found in many of our cat-back systems, or sold individually for those looking to complete their one-off system. H-Pipe transitions are available in 2.25" to 2.5" inlet/outlet diameters. MagnaFlow’s clamp-on H-Pipes create power gain in low-end and mid-range torque. The H-Pipe is recommended for those seeking that classic deep American muscle sound on their vehicle. Tru-X Pipe Transitions are great for dual/dual and balance tube applications. MagnaFlow’s Stainless Steel Tru-X Crossover Pipes have a gentler radius that allows for efficient exhaust gas scavenging, noise cancellation and better balance between cylinder banks. The result is a significant increase in power and torque but a reduction in decibel sound levels; the best of both worlds.
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
MagnaFlow 10791 Specifications
MagnaFlow 10791 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 10791 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 841380000323 |
| Overall Length | 12" |
| Inlet Size | 2.50" |
| Outlet Size | 2.50" |
| Sold in Quantity | Each |

