Rebate
Rebate
|
#54782023
MSD 82023 Blaster 2 Coil High Performance, Black
$50.27
/each
In Stock
$55.85
Save $5.58
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Remote Mount Coil Style, Black
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
D-40-37| MFG. Part # | 82023 |
| Brand | MSD |
| Coil Style | Remote Mount |
| Maximum Voltage | 45000 volts |
| CARB EO# |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMSD 82023 Details
MSD 82023 Details
- Improved output coil for electronic ignitions, Blaster Ignition or MSD 5, 6, and 7 Series (ballast resistor required for points)
- Alkyd tower with high dielectric properties is less prone to carbon tracking
- 100:1 turns ratio and lower primary resistance produce high voltage output
- Metal canister is filled with a premium grade oil for cooling
- CARB E.O. Approved
Charts
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period has been extended and now runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
MSD 82023 Specifications
MSD 82023 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 82023 |
| Brand | MSD |
| Coil Style | Remote Mount |
| Maximum Voltage | 45000 volts |
| CARB EO# | |
| GENERAL | |
| Cap Terminal Style | Socket / Female |
| Resistance | 0.7 ohms |
| Secondary Resistance | 4700 ohms |
| Inductance | 8 millhenrys |
| Peak Current | 140 mA |
| Spark Duration | 350 uS |
| Color | Black |
| Coil Wire Included | No |
| Coil Internal Construction | Oil-filled |
| Mounting Bracket Included | No |
| Ballast Resistor Included | No |
| Coil Shape | Round |
| Diameter | 2.13" |
| Height | 6" |
| GTIN Code | 085132820238 |
| Notes | Requires vertical mounting. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its excellent quality and practicality. They have particularly remarked on how the product functions effectively, with one instance of a motor starting immediately after being installed with our product. The fact that the motor hadn't run in years showcases the product's superior performance. Users also admire its ability to create a significant difference, noting that they would purchase it again. This suggests that our product remains unrivaled in comparability, outperforming competitors with its ease of use and reliability. Overall, the product stands out for its top-notch material and reliable usability.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its excellent quality and practicality. They have particularly remarked on how the product functions effectively, with one instance of a motor starting immediately after being installed with our product. The fact that the motor hadn't run in years showcases the product's superior performance. Users also admire its ability to create a significant difference, noting that they would purchase it again. This suggests that our product remains unrivaled in comparability, outperforming competitors with its ease of use and reliability. Overall, the product stands out for its top-notch material and reliable usability.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Works and looks great.
5.0
5 years ago
Chris
Nashville, TN
Verified
great product
Would Recommend
Motor start on first ignition try
5.0
5 years ago
Gashouse
Tulsa Oklahoma
My motor start on the first cranking over. I was stunned. The motor hadn't run in a few years. I put on this new coil and went big with a new Pertronix Ignitor and new Moroso wires. I took my time going through the setup then crank the motor. It start and ran I was so surprised I thought something was wrong. It was just me. So I start it again. It start again. Each time it starts. I would buy the setup again.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
