Rebate
Rebate
|
#5476462
MSD 6462 6BTM CDI Ignition Control Unit
- Gives you the ability to retard the ignition timing 1 degrees-3 degrees per pound of boost, up to a maximum of 15 degrees
- It accepts breaker points, amplifier and magnetic pickup trigger inputs
- The built-in Soft Touch Rev Control is adjustable with RPM Modules
$690.95
/each
In Stock
$767.95
Save $77.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Capacitive Discharge Ignition Box Output, Red, Red
- Gives you the ability to retard the ignition timing 1 degrees-3 degrees per pound of boost, up to a maximum of 15 degrees
- It accepts breaker points, amplifier and magnetic pickup trigger inputs
- The built-in Soft Touch Rev Control is adjustable with RPM Modules
- Can be programmed for 4, 6, or 8-cylinders by simply cutting red/blue wire loops
- Provides 110 millijoules per spark up to 15,000 RPM
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
D-40-28| MFG. Part # | 6462 |
| Brand | MSD |
| Ignition Box Output | Capacitive Discharge |
| Circuitry | Analog |
| CARB EO# |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMSD 6462 Details
MSD 6462 Details
The 6 BTM is ideal for engines with a turbo or supercharger. Not only will the engine benefit from MSD's full power CD sparks, but there is also an adjustable boost/timing retard circuit to prevent detonation. When your turbo or blower forces the air/fuel mixture into the engine, the cylinder pressure inside the combustion chamber increases. The result is a great increase in power but this can also lead to detonation that can result in severe engine damage. The 6 BTM lets you dial away detonation by retarding the timing in relation to the boost pressure.
A dash-mounted control knob lets you adjust the amount of timing retard. It can be adjusted from 0 degrees per pound of boost to 3 degrees per pound (up to 15 degrees). The 6 BTM also shares the Soft Touch Rev Control of the 6AL Ignition for overrev protection. The BTM is supplied with rubber shock mounts and rpm modules for 3,000, 6,000, 7,000, and 8,000 rpm.
Features:
- Multiple spark, capacitive discharge ignition control
- Supplied with 3,000, 6,000, 7,000 & 8,000 RPM Module
- Supplied with rubber shock mounts
- Programmable for 4, 6, or 8-cylinders by cutting red/blue wire loops
- Built-in Soft Touch Rev Control is adjustable with RPM Modules
- 110 millijoules per spark up to 15,000 RPM
- 470 primary voltage output to coil
- Accepts breaker points, amplifier and magnetic pickup trigger inputs
- Works on 12 - 18 volt electrical system
- Multiple sparks for 20° of crankshaft rotation
- Retard the ignition timing 1 degrees-3 degrees per pound of boost, maximum of 15 degrees, with dash mounted adjustable control knob
- CARB E.O. Approved
Learn more about determining the proper MSD ignition control box for your application by reading our tech article. MSD Ignition Box: Ignition Controller Buyer's Guide
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
MSD 6462 Specifications
MSD 6462 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 6462 |
| Brand | MSD |
| Ignition Box Output | Capacitive Discharge |
| Circuitry | Analog |
| CARB EO# | |
| GENERAL | |
| Rev Limiter Included | Yes |
| Data Acquisition | No |
| Timing Retard | One-stage |
| Coil Included | No |
| Primary Voltage | 520-540 Volts output to coil |
| Spark Output | 115 MJ |
| Voltage Required | 12-15 Volts, 7 Volt Start |
| Current Draw | 1 amp per 1000 RPM |
| Ignition Box Color | Red |
| GTIN Code | 085132064625 |
| Overall Length | 8.00" |
| Overall Width | 4.00" |
| Overall Height | 2.25" |
| Color | Red |
| Notes | Even-fire only on V6. Not distributorless igntion system compatible. |
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers praise the product for its top-notch quality and practicality. They highlight its comprehensive features, specifically for use with a Project SBC 350 with a 6-71 Blower. Users emphasize its usability and excellent material quality, citing it as a stand-out compared to competitors. The product is also lauded for its detailed instruction manual, which covers various wiring configurations. Verdict: highly recommended by customers for its superior features and quality.
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers praise the product for its top-notch quality and practicality. They highlight its comprehensive features, specifically for use with a Project SBC 350 with a 6-71 Blower. Users emphasize its usability and excellent material quality, citing it as a stand-out compared to competitors. The product is also lauded for its detailed instruction manual, which covers various wiring configurations. Verdict: highly recommended by customers for its superior features and quality.
5
4 reviews
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy again
5.0
2 months ago
Les
Pueblo Colo
Verified
Easy installation with good instructions. Works as advertised
Would Recommend
I would buy it again! But hope I will not have too! LOL
5.0
4 years ago
54 GMC Trucker
Orange, CA
Verified
This add all the features need when added to my Project SBC 350 with a 6-71 Blower.
Would Recommend
Msd only the best .
5.0
6 years ago
Dustin
Iowa
Verified
Very nice quality .
Would Recommend
Perfect for what I needed!
5.0
7 years ago
Bigmil
Dayton, OH
Verified
Exactly as described and came with a great manual to show all the different wiring configurations
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
